21. ožujka – Svjetski dan šuma
Svjetski dan zaštite šuma obilježava se 21. ožujka na prvi dan proljeća. To je prilika da se podsjetimo na važnost šuma i na potrebu njihove zaštite.
Koncept svjetskog dana šuma potječe iz 1971. godine kada je na inicijativu Europske poljoprivredne konfederacije odlučeno da se prvi dan proljeća obilježava kao Svjetski dan šuma.
Tema Međunarodnog dana šuma 2024. godine je “Šume i inovacije: nova rješenja za bolji svijet”.
Borba protiv krčenja šuma zahtijeva nove tehnološke inovacije i alate. Oko 10 milijuna hektara šuma godišnje nestaje zbog krčenja šuma te približno 70 milijuna hektara šuma pogođeno je požarima. Inovacije su ključne za sustave ranog upozoravanja, održivu proizvodnju, osnaživanje i povezivanje lokalnih zajednica kako bi lakše mogle doći do informacija i resursa potrebnih za obnovu šuma. Obnova ekosustava, uključujući napore za pošumljavanje, može značajno doprinijeti ublažavanju klimatskih promjena.
Šume su najsloženiji ekosustav na Zemlji: procjenjuje se da pokrivaju 31% ukupne zemljine kopnene površine i da čuvaju preko 80% biološke raznolikosti našeg planeta. Ekološka važnost šuma je višestruka. One sudjeluju u pročišćavanju podzemnih i površinskih voda, šume u blizini vodocrpilišta štite akumulacije pitke vode od zagađenja. Nizinske šume imaju važnu ulogu zaštite od poplava, štite tla od erozije, klizanja, sprječavaju nastanak lavina i klizanje snježnih masa.
Veće šumske površine utječu na klimu ublažavanjem velikih promjena temperature, ljeti povećavaju vlažnost zraka, sprječavaju promjene mikroklime određenog područja, štite od onečišćenog zraka, jakog vjetra i buke, zadržavaju velike količine prašine, te pružaju utočište i hranu brojnim životinjskim i biljnim vrstama.
U Hrvatskoj šume prekrivaju 47% teritorija. Glavna odlika naših šuma je da su 95 % prirodne, za razliku od mnogih europskih koje to nisu. No međutim, šume su danas ugrožene pretjeranom sječom, požarima, onečišćenjem zraka, tla i voda te zbog lošeg gospodarenja. U tom smislu zaštita šuma podrazumijeva brojne preventivne mjere za njenu zaštitu i ”pomoć” čovjeka.