3. partnerski sastanak na projektu Veze prirode
U ponedjeljak i utorak, 26. i 27. kolovoza 2019. godine, u NP-u Risnjak održan je 3. sastanak partnera na projektu 'Vezi narave/Veze prirode' koji se provodi u okviru programa suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska, sufinanciran iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj.
Svrha sastanka bila je prezentacija provedenih aktivnosti pojedinih partnera u drugom razdoblju provedbe projekta, kao i prezentacija završenih aktivnosti unutar radnih paketa za koje su zaduženi pojedini partneri. Svaki partner predstavio je aktivnosti koje ih očekuju u narednom razdoblju te način njihove provedbe. Nakon radnog dijela sudionicima je organiziran izlet na izvor rijeke Kupe. Drugi dan sastanka održana je konferencija za medije na kojoj su predstavljeni dosadašnji rezultati projekta te su u okviru događaja za osvještavanje opće javnosti održane prezentacije provedenih istraživanja i aktivnosti u NP-u Risnjak. Toni Koren iz Udruge Hyla predstavio je rezultate istraživanja leptira, dok je Dalibor Jirkal iz Dinaric Hub-a predstavio rezultate čišćenja izvora Kupe.
Glavni cilj projekta osigurati je održivost očuvanja i obnove ciljnih vrsta na zaštićenim područjima Natura 2000: Sutla, Kupa, NP Risnjak, Radensko polje i kanjon Kamačnik.
Cilj je uspostaviti održive strukture za dugoročno očuvanje biološke raznolikosti te uključivanjem sudionika u provođenje mjera zaštite prirode i u razvoj, kao i provođenje inovativnih sadržaja za interpretaciju prirode, projekt će zaštitu prirode i brigu o njoj približiti široj javnost.
Vodeći partner projekta je Općina Grosuplje, dok su ostali projektni partneri Općina Rogaška Slatina, Zavod Republike Slovenije za zaštitu prirode, Javna ustanova Nacionalni park Risnjak, Grad Vrbovsko, Udruga Hyla te Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode KZŽ. Projekt je započeo 1. rujna 2018. godine, a trajati će 30 mjeseci. Ukupan iznos projekta je 2.553.908,00 eura od čega se 85% sufinancira iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj.
Javnoj ustanovi KZŽ-a za provođenje aktivnosti odobreno je ukupno 218.000,00 eura, od čega je 85% osigurano iz sredstava EFRR-a.
Više o dosadašnjim aktivnostima na projektu možete pročitati na linku ispod: