Akcija “Pozdravimo vjesnike proljeća!” (Spring Alive!)
Već petu godinu zaredom BirdLife International zajedno sa svojim europskim partnerima provodi projekt praćenja proljetnog povratka ptica selica Spring Alive!, prvenstveno namijenjen djeci osnovnoškolskog uzrasta, njihovim roditeljima i učiteljima, ali i svim ostalim ljubiteljima ptica i prirode.
Cilj ove akcije je poticanje interesa ljudi, a posebno djece, za zaštitu prirode kroz obilježavanje dolaska proljeća te jačanje svjesnosti o potrebi zaštite ptica selica putem aktivnog uključenja u njihovo praćenje.
Osnovu projekta čini interaktivna stranica (www.springalive.net), na kojoj djeca zainteresirana za prirodu, njihovi roditelji, učitelji, ali i svi ostali koji to žele, mogu unositi svoja opažanja četiri najpoznatije vrste ptica selica u povratku sa zimovališta. Kako bi bila što pristupačnija, stranica ima pristup na većini jezika europskih naroda, uključujući hrvatski, a omogućava i vizualno praćenje seobe ptica i napredovanje „proljeća“ kroz cijelu Europu.
Sudionici akcije Spring Alive promatraju i bilježe prvi dolazak četiri vrste ptica selica, ljudima već odavno poznatih i dragih “vjesnika proljeća” : bijela roda (Ciconia ciconia), obična kukavica (Cuculus canorus), crna čiopa (Apus apus) i lastavica pokućarka (Hirundo rustica).
Obzirom, da se projektom planira dugoročno prikupljanje podataka koje će omogućiti procjenu utjecaja promjena u okolišu ili klimi na seobu ptica, nužno je unijeti što veći broj pojedinačnih opažanja i zato je što veće sudjelovanje ključno u uspješnoj provedbi ovog projekta.
Stoga pozivamo sve zainteresirane da se zajedno sa Javnom ustanovom uključe u ovu važnu akciju kako bismo proslavili dolazak proljeća i ptica na području naše Županije, posebno u 2010.g. – Međunarodnoj godini biološke raznolikosti.
UPUTE – UKRATKO
Projekt se zasniva na interaktivnoj stranici (www.springalive.net), na kojoj se unose vlastita opažanja selica u povratku sa zimovališta. Stranica sadrži upute za rad, osnovne podatke o praćenim vrstama, njihovim staništima, seobi i zaštiti.
Prate se četiri najpoznatije ptice selice – bijela roda (Ciconia ciconia), obična kukavica (Cuculus canorus), crna čiopa (Apus apus) i lastavica pokućarka (Hirundo rustica) –ljudima odavno poznati i dragi “vjesnici proljeća
Svaki posjetitelj treba unijeti samo svoje PRVO opažanje određene vrste u nekoj državi (odn. pokrajini ako je država detaljnije podijeljena). Pošto je za Hrvatsku unesena postojeća županijska podjela, svatko može unijeti po jedno opažanje svake vrste u svakoj županiji u kojoj je opazio neku od praćenih ptica.
Pojedinac prijavljuje SAMO datum i državu (pokrajinu) opažanja određene ptice. Nije potrebno pamtiti brojnost ptica, točnu lokaciju, niti druge podatke o opažanju.
Ukoliko pticu istovremeno uoči više osoba, SVATKO ZASEBNO prijavljuje svoje opažanje (jasno, ako mu je to prvo opažanje za tu godinu i područje).
Da bi bila što pristupačnija, stranica ima pristup na većini jezika europskih naroda, uključujući hrvatski. Odabir željenog jezika jednostavan je: klikom na državnu zastavu ulazi se s jezikom koji se službeno koristi u toj državi. Svaki posjetitelj može odabrati bilo koju državu / jezik.
Na temelju unesenih podataka moguće je na zemljovidima (cijele Europe ili pojedine zemlje) pratiti povratak ptica selica i zorno slijediti “napredovanje proljeća” na sjever.
Stranica posjetiteljima garantira zaštitu privatnosti, a djeca mlađa od 15 godina moraju imati roditeljsko (starateljsko) odobrenje za samostalno pristupanje stranici.
Koordinatori projekta za Hrvatsku:
Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode
Adresa: Željko Vasilik, Steve Bereka 11, Budaševo, 44202 Topolovac E-adresa: zeljko.vasilik@ina.hrMob: 091 / 921-52-20
pdf book
pdf book
pdf book