Akcija prebrojavanja bazgovog kaćuna
Javna ustanova organizirala je 25. travnja akciju prebrojavanja bazgovog kaćuna na livadi Vučikovec na Ivanščici. U akciji su sudjelovali učenici iz OŠ Franje Horvata Kiša Lobor i područne škole Novi Golubovec.
Praćenjem stanja populacije bazgovog kaćuna želimo ustanoviti da li se njegova brojnost smanjuje ili povećava na tom području uzastopnim promatranjem u određenom razdoblju unaprijed definiranom metodologijom. Učenicima je na terenu prezentirana metodologija praćenja biljnih vrsta te su oni odredili veličinu populacija prebrojavanjem jedinki na plohama određenih površina i upisali podatke u formular za procjenu stanja populacije. Na livadi Vučikovec na 6 ploha učenici su prebrojali 53 jedinki crvenih cvjetova, 144 žutih cvjetova i 51 ružičastih cvjetova, sveukupno 248 jedinki bazgovog kaćuna. Uspoređujući te podatke s podacima od prošle godine kada su prebrojane 182 jedinke, vidljivo je da je došlo do povećanja brojnosti jedinki i oporavka populacije najvjerojatnije zbog povoljnih vremenskih uvjeta u vrijeme cvatnje.
Bazgov kaćun raste na suhim do umjereno vlažnim brdskim i planinskim livadama do 2600 m nadmorske visine. Jedina mjesta na kojima je do sada bilo poznato da raste u ovom dijelu Hrvatske su livade u zapadnom dijelu Ivanščice: Pragerski krči, Vučikovec i Starčevina, a pronađen je i na livadi Hanžica u centralnom dijelu Ivanščice. Prije četiri godine Loborsko ekološko društvo u suradnji sa općinom Lobor ponovno je započelo sa košnjom livade na Vučikovcu. Ova hvalevrijedna akcija omogućila je očuvanje staništa suhe brdske livade i oporavak populacije bazgovog kaćuna.
Bazgov kaćun (Dactylorhiza sambucina) vrsta je orhideje koja ima dlanasto razdijeljen gomolj iz kojega izbija stabljika sa spiralno raspoređenim zelenim listovima i cvjetovima čija se boja kreće od žutih do crvenih nijansi. Cvat je u obliku klasa sastavljen od nekoliko desetaka cvjetova koji mirišu po bazgi. Postrani listići vanjskog kruga ocvijeća su jajoliki te poput krilaca strše prema gore. Listići unutarnjeg kruga ocvijeća čine kacigu ispod koje se nalaze prašnici i tučak. Medna usna je eliptičnog oblika, žute boje sa crvenim točkicama. Bazgov kaćun cvate u travnju i svibnju. Pošto su se brdske livade na Ivanščici prestale kositi, počele su zarastati u šikaru i šumu u kojima bazgov kaćuna ne raste. Zbog toga jeon postao jedna od najugroženijih orhideja ovog područja.
Ovu akciju zasigurno ćemo nastaviti provoditi i u budućnosti s ciljem očuvanja ove vrste kao i livada koje predstavljaju vrijedna staništa velikom broju drugih biljnih i životinjskih vrsta.