Akcija prebrojavanja kockavice
Već osmu godinu zaredom provedena je akcija prebrojavanja kockavice, ugrožene i strogo zaštićene vrste koja raste u našoj županiji. Kockavica je rasprostranjena na području srednje, sjeverne i istočne Hrvatske, na vlažnim livadama, u riječnim dolinama te svijetlim, otvorenim i vlažnim šikarama i šumama. Najveća koncentracija nalazišta je uz rijeku Krapinu (vlažne livade na potezu od Zaboka do Konjščine) zatim uz Krapinicu (Zabok – Začretje) te Horvatsku i Kosteljinu (prema Krapinskim toplicama).
Ove su godine u akciji sudjelovali učenici iz Osnovne škole Ksaver Šandor Gjalski iz Zaboka, Osnovne škole Bedekovčina, Osnovne škole Zlatar Bistrica i Osnovne škole Konjščina kojima je prezentirana metodologija prebrojavanja kockavice na terenu. Na taj način učenici su odredili veličinu njenih populacija prebrojavanjem jedinki na plohama određenih površina i upisali podatke u formular za procjenu stanja populacije kockavice.
Kockavice su preobrojane na devet ploha veličine 25 m2na vlažnim livadama, na lokacijama Kaštel i Curek u Zaboku, u Zlatar Bistrici na lokaciji uz željezničku prugu, Jelovec i Stari grad u Konjščini i Pod gradom u Bedekovčini. Sveukupno je na tim plohama prebrojano 490 jedinki kockavice te su utvrđene glavne prijetnje njihovom staništu.
Nažalost, zbog izgradnje ceste Zabok-Začretje- Krapina koja prati liniju rijeke Krapinice uništen je veliki broj vlažnih livada na kojima su rasle kockavice te im je smanjena brojnost. Taj slučaj desio se i na lokaciji Curek kod Zaboka gdje smo prijašnjih godina prebrojavali kockavicu.
Kockavica je ugrožena vrsta kojoj prijeti izumiranje zbog gubitka njenih prirodnih staništa – vlažnih livada. Ova staništa nestaju zbog negativnih čovjekovih djelovanja koja uključuju melioraciju i urbanizaciju te pretvaranje zemljišta u oranice, zaraštavanja drvenastom vegetacijom do kojih dolazi uslijed prestanka košnje i ispaše, kanaliziranje vodotoka, izgradnja ceste i dr.
Stoga, apeliramo na vlasnike livada i pašnjaka na kojima raste kockavica da obavljaju redovitu košnju kako ne bi došlo do zaraštanja istih s ciljem očuvanja ove ugrožene vrste koja je pred izumiranjem.