Alpinska strizibuba
Alpinska strizibuba jedna je od najljepših kornjaša Europe koja naseljava bukove šume do 1500 metara nadmorske visine. Prepoznatljiva je po karakteristično čelično-plavoj boji s tri crne točke na svakom pokrilju, koje predstavljaju odličnu kamuflažu na kori bukovih stabala. Ličinkama su potrebne 3-4 godine da bi dosegnule stadij odrasle jedinke. Odrasli žive svega tri do šest tjedana u periodu od lipnja do rujna.
Ovaj kukac kornjaš živi u brdskim i planinskim šumama, najčešće bukovim. Aktivan je danju, a hrani se peludom, sokom biljaka te lišćem. Ime je dobio po “cviljenju” jer, kao i ostale vrste strizibuba (Cerambycidae), proizvodi zvuk. Stružu prvim prsnim kolutićem o izbočinu s gornje strane srednjega prsnoga kolutića. Mužjaci time privlače ženke, ali se i bore za pristup partnericama. Poslije parenja one polažu jaja pod koru starih bukovih stabala, trupaca ili panjeva.
Iz jaja se razviju ličinke koje žive tri godine u drvetu, hraneći se njime kao i korom. Stoga alpska strizibuba spada u ekološku skupinu saproksilnih kornjaša. Potkraj tog razdoblja začahure se i u kasno proljeće izlaze na svjetlo dana. Tada žive samo tri do šest tjedana i u to se vrijeme razmnožavaju te ugibaju. Kako stare šume s trulim stablima u kojima se jaja mogu razvijati nestaju, tako i alpinske cvilidrete ima sve manje.