Edukacija o zaštiti prirode i njezino promicanje

Promicanje zaštite prirode jedan je od strateških ciljeva u radu Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima Krapinsko-zagorske županije Zagorje zeleno. Usmjerenost tomu cilju očituje se u komunikaciji na terenu, suradnji s udrugama, javnim nastupima, prisutnosti u medijima, uključenosti u druge ekološke programe, a prije svega u interpretaciji zaštićenih područja i njihove biološke raznolikosti. Upoznavanje bioloških i kulturnih vrijednosti zaštićenog područja utječe na svijest i ponašanje posjetitelja, što izravno doprinosi očuvanju prirode. Budući da je uloga pojedinca u zaštiti prirode neizmjerno važna, takvu svijest i ponašanje treba razvijati od najranije dobi, Javna stanova provodi edukacijske programe namijenjene djeci predškolske i školske dobi te studentima.
Interpretacijom prirodnih vrijednosti Javna ustanova prenosi svoju viziju, upoznaje javnost s najvažnijim i najvrednijim odrednicama zaštićenih dijelova prirode Krapinsko-zagorske županije te upozorava na važnost njihova očuvanja. Interpretacijskim šetnjama prirodom i u osobnome kontaktu stvara se kod posjetitelja doživljaj povezanosti s prirodom i mijenja njihova ekološku svijest.
Javna ustanova u radionice, terensku nastavu, škole u prirodi i predavanja na temu zaštite prirode godišnje uključuje oko 1500 učenika i njihovih nastavnika te za njih i za javnost izrađuje edukacijsko-informativne materijale.
Javna ustanova uredila je pet interpretacijskih staza na zaštićenim područjima te izgradila Centar za prirodu Zagorje u Radoboju kao središnje mjesto za edukaciju i interpretaciju zaštićenih dijelova prirode Krapinsko-zagorske županije i ekološke mreže Natura 2000.
Naša ekološka edukacija provodi se u organiziranoj terenskoj nastavi i radionicama za osnovne škole te putem neizostavnoga Ptičeka – edukacije mladih čuvara prirode, u čije je radionice od 2007. godine bilo uključeno više od 300 odabranih učenika viših razreda osnovnih škola. Također smo različitim interakcijskim radionicama, npr. radionicom o izradi hotela za korisne kukce te radionicama o otpadu i okolišu, i kampanjom o zaštiti malih životinja od stradavanja u prometu došli do svake osnovne škole u našoj Županiji.
Ekološka edukacija potrebna je jer, iako mnogo znamo o okolišu, ne mijenjamo svoje osnovne vrijednosti i skloni smo ignoriranju problema. Da bi ekološka edukacija bila uspješna, potrebno je stvoriti društvenu klimu koja će biti spremna mijenjati ponašanje ljudi usmjeravajući ih odgovornijem i ekološki svjesnijem ponašanju, koje se temelji na činjenici da uz čovjeka postoje i druga živa bića.
Ako nam je polazište odgovornost, ljubav i poštovanje prema prirodi, ako sve što radimo i planiramo vođeno ciljem da se priroda našega kraja zaštiti i očuva za buduće generacije, tada smo sigurni da uspjeh neće izostati.