Ekološka mreža Natura 2000 jedan je od osnovnih mehanizama zaštite prirode u Europskoj uniji. Ona je europska mreža područja važnih za očuvanje ugroženih vrsta i stanišnih tipova.
Ekološka mreža obuhvaća određena područja u cilju očuvanja i ostvarivanja povoljnoga stanja divljih vrsta ptica i njihovih staništa, drugih divljih vrsta životinja i biljaka i njihovih staništa te stanišnih tipova, osobito važnih za Europsku uniju i Republiku Hrvatsku. Područja ekološke mreže obuhvaćaju i područja važna za očuvanje migracijskih vrsta ptica, osobito međunarodno važna močvarna područja.
Zakonodavni temelj za izradu ove mreže su Direktiva o zaštiti ptica (Directive 2009/147/EC) i Direktiva o zaštiti prirodnih staništa i divlje faune i flore (Council Directive 92/43/EEC). Cilj je tih propisa održati ili poboljšati očuvanost vrsta i staništa popisanih u njihovim dodatcima. Svaka zemlja članica Europske unije pridonosi ovoj mreži izdvajanjem najvažnijih područja za svaku pojedinu vrstu i stanišni tip naveden u njima.
Ekološka mreža Republike Hrvatske obuhvaća 36,73 % kopnenoga teritorija i 15,42 % obalnoga mora, što čini 29,64 % ukupne površine Republike Hrvatske. Ekološka mreža u Krapinsko-zagorskoj županiji obuhvaća šest područja koja zauzimaju 10 % teritorija.
Prema Zakonu o zaštiti prirode očuvanje područja uključenih u ekološku mrežu osigurava se ocjenjivanjem prihvatljivosti planova, programa i zahvata, učinkovitim upravljanjem područjem te provođenjem osnovnih mjera očuvanja. Osnovni način upravljanja područjem uključenim u ekološku mrežu jest donošenje plana upravljanja u suradnji s lokalnim dionicima.
Europska unija
Zajedno do fondova EU