Godišnji program ustanove za 2009. godinu
GODIŠNJI PROGRAM ZAŠTITE, ODRŽAVANJA, OČUVANJA, PROMICANJA I KORIŠTENJA ZAŠTIĆENIH PODRUČJA KOJIMA
UPRAVLJA JAVNA USTANOVA ZA UPRAVLJANJE ZAŠTIĆENIM PRIRODNIM VRIJEDNOSTIMA NA PODRUČJU
KRAPINSKO-ZAGORSKE ŽUPANIJE
ZA 2009. GODINU
UVOD
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko – zagorske županije (u daljnjem tekstu: Ustanova) osnovana je Odlukom Županijske skupštine sukladno odredbi članka 202. stavak 3. Zakona o zaštiti prirode («Narodne novine» broj 70/05. i 139/08.).
Zadaća je Ustanove da obavlja djelatnost zaštite, održavanja i promicanja zaštićenih područja i prirodnih vrijednosti u cilju zaštite i očuvanja izvornosti prirode, osiguravanja neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivog korištenja prirodnih dobara, te nadzire provođenje uvjeta i mjera zaštite prirode na područjima kojima upravljaju. Na području Krapinsko – zagorske županije u ovom trenutku je zaštićeno ukupno 15 objekata u kategorijama spomenik prirode, značajan krajobraz i spomenik parkovne arhitekture koji obuhvaćaju površinu od 159,6 km2
Pored toga na području Krapinsko-zagorske županije nalazi se i 27% teritorija parka prirode Medvednica kojim upravlja Javna ustanova «Park prirode Medvednica» koju je osnovala Vlada RH. Prostornim planom Krapinsko – zagorske županije previđena je zaštita većeg broja novih prirodnih vrijednosti.
Ovim programom Ustanova tijekom 2009. godine predviđa nastavak dosadašnjih i pokretanje novih aktivnosti vezanih uz održivo upravljanje prostorom i zaštićenim prirodnim vrijednostima na području županije, nastavak započetih kao i provođenje novih projekata inventarizacije i monitoringa, te intenziviranje edukativnih i promotivnih aktivnosti sa posebnim naglaskom na ekološku mrežu i mrežu NATURU 2000 koja je u postupku donošenja.
S ciljem kvalitetnijeg funkcioniranja Ustanove i jačanja njene stručne službe u pogledu nadziranja stanja i procesa koji se odvijaju u zaštićenim područjima, područjima ekološke mreže i buduće NATURA 2000 mreže, planira se početkom 2009. godine zapošljavanje jednog nadzornika sukladno prihvaćenom programu razvoja nadzorničke službe i odluci Upravnog vijeća, a također i raspisivanje natječaja za zapošljavanje još jedne osobe krajem godine što bi uvelike pridonijelo na kvaliteti i efikasnosti rada Ustanove.
Kako se u proteklom razdoblju na odgovarajući način riješilo pitanje prostora, te nabavilo i odgovarajuće terensko vozilo, stvoreni su nužni uvjeti za kvalitetan stručni rad na poslovima zaštiti prirode.
I. GODIŠNJI PROGRAM ZAŠTITE, ODRŽAVANJA, OČUVANJA, PROMICANJA I KORIŠTENJA ZAŠTIĆENIH PODRUČJA
Programom se obuhvaća sukladno odredbama članka 76. Zakona o zaštiti prirode i članka 16. Statuta Ustanove pet osnovnih djelatnosti Ustanove, i to: zaštita, održavanje, očuvanje, promicanje, korištenje zaštićenih prirodnih vrijednosti.
1. ZAŠTITA I MJERE ZAŠTITE
Programom mjera i aktivnosti u zaštiti zaštićenih dijelova prirode i prirodnih vrijednosti tijekom 2009. godine nastaviti će se dosadašnje aktivnosti na zaštiti i provedba mjera zaštite u već proglašenim dijelovima prirode na području Krapinsko – zagorske županije od kojih je veći dio do sada bio zapušten a dijelom i devastiran, te nastaviti sa započetim sustavnim upravljanjem zaštićenim prirodnim vrijednostima, ugroženim prirodnim staništima, divljim svojtama, geološkim znamenitostima i područjima nacionalne ekološke i planirane NATURA 2000 mreže u županiji.
Osnovne aktivnosti u cilju zaštite tijekom godine će se usmjeriti na utvrđivanje, sprečavanje i praćenje promjena nastalih pod utjecajem djelovanja različitih faktora, te sanacija istih.
Temeljem izrađenog elaborata biološko-ekološkog i prostornog vrednovanja parka oko dvorca Hellenbach u Mariji Bistrici i nalaza inspekcije zaštite prirode, kojim je utvrđeno stanje sa smjernicama za obnovu, tijekom 2009.g. planira se njegova sanacija za što će se koristiti i sredstva dobivena od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Na isti način planiraju se, nakon započetog uređenja značajnog krajobraza Zelenjaka i spomenika parkovne arhitekture Donje Oroslavje i Bedekovčina, te sanacije spomenika prirode Gupčeva lipa i hrasta Galženjaka, postupno sanirati i ostale zaštićene prirodne vrijednosti kako bi se revitalizirale i obnovile njihove temeljne vrijednosti na osnovi kojih su i zaštićene, te opravdao razlog njihove posebne skrbi i zaštite.
Važno je naglasiti da je krajem 2007. godine Vlada RH donijela Uredbu o proglašenju ekološke mreže („Narodne novine“ broj 109/07.) sa ciljem očuvanja i održavanja ili uspostavljanja povoljnog stanja ugroženih i rijetkih stanišnih tipova i/ili divljih svojti, a čija se zaštita provodi provođenjem propisanih mjera zaštite i uvjeta zaštite prirode. Ovom Uredbom područjima ekološke mreže koja se nalaze izvan zaštićenog područja dana su na upravljanje županijskim Ustanovama koje su time dobile ogroman zadatak u njihovoj provedbi. Tijekom 2009. godine planira se na državnom nivou intenziviranje aktivnosti vezanih uz uspostavu mreže NATURA 2000, koja je njezin nastavak, a bez koje nema ulaska u punopravno članstvo EU.