INVAZIVNE BILJNE VRSTE – JAPANSKI DVORNIK, CIGANSKO PERJE, ŽLJEZDASTI NEDIRAK
Strane vrste su one koje prethodno nisu bile rasprostranjene na nekom području. U novo područje mogu biti unesene djelovanjem čovjeka, namjerno ili nenamjerno. Kada u ekosustavu strana vrsta postane vrlo zastupljena i negativno utječe na bioraznolikost, usluge ekosustava, zdravlje ljudi i gospodarstvo, tada je smatramo invazivnom stranom vrstom. Invazivne vrste smatraju se jednom od najvećih prijetnji za bioraznolikost na globalnoj razini, s obzirom da destabiliziraju ekosustave u kojima se pojave jer u njima nemaju prirodnih neprijatelja, stoga ih je raznim metodama potrebno uklanjati (mehaničke, kemijske, biološke).
Kako bi javnosti približili problematiku invazivnih stranih vrsta, Zavod za zaštitu okoliša i prirode pokrenuo je web stranicu www.invazivnevrste.hr na kojoj se mogu pronaći informacije o invazivnim stranim vrstama, pregled zakonske legislative, preporuke za odgovorno ponašanje i prevenciju unošenja stranih vrsta u prirodu i dr.
JAPANSKI DVORNIK (Reynoutria japonica) – česta višegodišnja biljka koja može narasti do 3 metra visine, a u svijetu je poznatija kao američki ili meksički bambus zbog oblika stabljike čiji članci podsjećaju na pravi bambus. Listovi su dužine 6 do 10 cm, čvrsti, široko ovalni, na bazi malo podrezani, s naglim suženjem u šiljasti vrh. Cvate od kolovoza do rujna, a plodovi su trobridni okriljeni oraščići koji nose jednu sjemenku. Biljka se uspješno razmnožava i sjemenom i reznicama rizoma. Rizomi dvornika su toliko snažni da mogu uništiti beton, podzemne instalacije i slično. Međutim, biljka ima i neke pozitivne osobine – sposobnost akumulacije teških metala iz zemlje (bakar i olovo, a pogotovo cink i kadmij), stoga se često koristi za dekontaminaciju zagađenog zemljišta. Odlična je medonosna biljka.
CIGANSKO PERJE (Asclepias syriaca L.) – višegodišnja biljka iz porodice svilenaca (Asclepiadaceae) podrijetlom iz Sjeverne Amerike. Razmnožava se vegetativno (podzemna stabljika) i generativno (sjemenjem). Stabljika je uspravna okruglasta, gola, s puno lancetastih listova oštro nazubljenih rubova. Naraste od 50- 210 cm. Cvjetovi su zlatnožute boje skupljeni u metlice koje su smještene s gornje strane savijenih grančica. Biljka cvate od sredine srpnja do rujna. Vrlo agresivno se širi čime potiskuje autohtono bilje, smanjuje bioraznolikost i umanjuje vrijednost prirodnih ekosustava. Zakorovljuje vrlo raznolika staništa, najčešće zapuštene poljoprivredne površine na kojima se pojavljuje u vrlo velikom broju i često formira monokulturu, kanale, razne prometnice, riječne obale, rubove i prosjeke šuma.
ŽLJEZDASTI NEDIRAK (Impatiens glandulidera Royle) – jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice neticaljki (Balsaminaceae). Može narasti do 2,5m u visinu. Listovi su nasuprotno raspoređeni, tamnozelene boje, duguljasti i pri vrhu ušiljeni s nazubljenim rubovima. Pri bazi lista nalaze se ljubičaste žlijezde po kojima je biljka prepoznatljiva. Tolerantna je na svjetlost, uspjeva na osunčanim područjima, ali i polusjeni i sjeni. Osjetljiva je na nedostatak vlage. Stanište su joj ruderalna i močvarna područja, duž riječnih tokova, uz putove, kanale, željezničke pruge. Cvate od lipnja do listopada cvjetovima purpurno-ružičaste boje skupljeni u cvatu od 5-12 grozadastih cvatova. Plod je tobolac koja sadrži više okruglastih, crnih sjemenki koje se katapultiraju na do nekoliko metara udaljenosti. Vrlo je agresivna te sa staništa istiskuje ostale zavičajne biljke.