Iskapanje orhideja u prirodi i presađivanje- prekršaj s novčanom kaznom
Dokaz da netipično toplo vrijeme nije nikako dobro ni za ljude ni za prirodu ovih je dana zabilježen slučaj pokušaja iskapanja strogo zaštićene Natura 2000 vrste orhideje jadranska kozonoška na Šušelj brijegu iznad Krapine.
Kao i sve ostale orhideje, jadranska kozonoška je strogo zaštićena vrsta prema Zakonu o zaštiti prirode, a dodatno je štite i međunarodni propisi kojih je Hrvatska potpisnica, kao i Direktive Europske unije. Nalazi se na dodacima II i IV Direktive o zaštiti prirodnih staništa i divlje faune i flore te je za njezino očuvanje potrebno odrediti važna područja kroz uspostavljanje ekološke mreže Natura 2000.
Strogo zaštićene biljke, gljive, lišajevi i alge iz prirode, u njihovom prirodnom području rasprostranjenosti zabranjeno je brati, rezati, iskopavati, sakupljati ili uništavati.
Jadranska kozonoška jedna je od najviših europskih orhideja – može narasti do metra visine, a ponekad čak i više. U njezinom gornjem dijelu razvija se veliki, rahli cvat koji se sastoji od brojnih (20-50) cvjetova. Cvate od svibnja do srpnja, a cvjetovi su karakterističnog izgleda. Raste na kontinentalnim i istočno submediteranskim suhim travnjacima i to posebno na onima koji su malo zapušteni i pomalo zarastaju u drvenaste vrste.
Novčanom kaznom u rasponu od 7000,00 do 200 000,00 kuna ovisno o težini prekršaja kaznit će se svaka fizička ili pravna osoba ako: bere, reže, sječe, iskopava, sakuplja ili uništava jedinke strogo zaštićenih biljaka, gljiva, lišajeva i algi iz prirode, kao i njihove razvojne oblike.
Važno je naglasiti da orhideje isključivo mogu uspijevati samo na svojem prirodnom staništu s obzirom da su ovisne o simbiotskom odnosu s mikro gljivama u tlu. Iz tog razloga presađivanje u vrtove je uvijek neuspješno i za rezultat ima jedino uništavanje vrste.
Na predmetnom lokalitetu na kojem je zabilježeno iskapanje orhideje provodit će se pojačani nadzor od strane čuvara prirode javne ustanove, ali i pozivamo sve odgovorne ljubitelje prirode da dojave u Ustanovu, ako primijete nezakonite radnje vezane za uništavanje strogo zaštićenih vrsta kako bi se poduzele mjere zaštite propisane Zakonom o zaštiti prirode.