Istraživanje bioraznolikosti na području značajnog krajobraza Sutinske toplice
Tijekom 2018. i 2019. godine Ustanove je financirala istraživanje bioraznolikosti na području značajno krajobraza Sutinske toplice koje su provele udruge BIOM i Hyla.
Značajni krajobraz Sutinske toplice obuhvaća područje od 117 ha te se nalazi većim dijelom u općini Mače, a manjim dijelom u općini Mihovljan. Područje Sutinskih toplica Odlukom Skupštine općine Zlatar Bistrica od 11. lipnja 1980. godine proglašeno je zaštićenim u kategoriji značajni krajolik. Rješenjem Republičkoga zavoda za zaštitu prirode od 20. siječnja 1981. godine isto područje upisano je u Registar posebno zaštićenih objekata prirode.
Cilj istraživanja bio je provesti istraživanje ptica, biljaka, herpetofaune, danjih i noćnih leptira te saproksilnih kornjaša na području značajnog krajobraza Sutinske toplice kako bi se utvrdila njihova brojnost i rasprostranjenost.
Istraživanjem su zabilježene ukupno 63 vrste ptica i 366 vrsta biljaka na području značajnog krajobraza Sutinske toplice. Utvrđena je prisutnost 4 Natura 2000 vrsta ptica: ušara, crna žuna, rusi svračak i crvenoglavi djetlić. Na području istraživanja kartirano je nekoliko izvora ugroženosti: ilegalno ubijanje i uznemiravanje ptica, ilegalno odlaganje otpada, neodržavanje i zarastanje travnjaka.
Zabilježeno je ukupno četiri vrste vodozemaca, šest vrsta gmazova, 48 vrsta danjih leptira, 375 vrsta noćnih leptira i 112 vrsta kornjaša. Najznačajniji su nalazi Natura 2000 vrsta kiseličin vatreni plavac (Lycaena dispar), danja medonjica (Euplagia quadripunctaria), alpinska strizibuba (Rosalia alpina), jelenak (Lucanus cervus), hrastova strizibuba (Cerambyx cerdo) i četveropjega cvilidreta (Morimus funereus). Broj ovih vrsta ukazuje na postojanje raznolikih travnjačkih i šumskih staništa i potrebu za njihovim očuvanjem u budućnosti. Posebice su zanimljiva šumska staništa s kontinuitetom mrtvog i umirućeg drveća, kao i drveća s dupljama.
Foto: Boris Lauš