Istraživanje šišmiša na području Krapinsko-zagorske županije

Fauna šišmiša Krapinsko-zagorske županije gotovo je nepoznata budući da nikada nije bila predmet sustavnih faunističkih istraživanja, već su vršena samo sporadična istraživanja.
Iz toga je razloga Javna ustanova odlučila financirati istraživački projekt „Istraživanje faune šišmiša na području ekološke mreže Natura 2000 Strahinjščice i Ivanščice u Krapinsko-zagorskoj županiji“ kojeg provodi Mirna Mazija, dipl.ing. biologije zajedno sa članovima udruge za zaštitu šišmiša Tragus.
Do sada je zabilježno 15 vrsta šišmiša na različitim lokacijama tijekom 2014. i 2015. godine.
Istraživanje šišmiša uključuje analizu prostornih podataka prilikom odabira lokacije, mjerenje mikroklimatskih parametara (temperatura, relativna vlažnost, strujanje zraka), postavljanje mreža za hvatanje šišmiša tijekom sumraka i noći te snimanje aktivnosti šišmiša ultrazvučnim detektorom.
Svakoj uhvaćenoj jedinki šišmiša utvrđena je dob i spol, izmjerene su osnovne morfološke mjere, duljina podlaktice i masa te ostale mjere bitne za determinaciju vrste (dimenzije tragusa, uha, palca i dr.). Vrste su određene uz pomoć determinacijskih priručnika te je napravljena fotodokumentacija.
U prikupljanje podataka o rasprostranjenosti šišmiša na istraživanom području uključena je i lokalna zajednica (škole, crkve i sl.) kako bi se u što većoj mjeri obuhvatili antropogeni objekti koji su vrlo često pogodna staništa šišmiša. Uključivanjem lokalne zajednice u istraživanje ujedno se neposredno omogućava edukacija o značaju šišmiša u ekosustavu te njihovoj ugroženosti i potrebi za njihovom zaštitom.
Šišmiši su danas jedna od najugroženijih skupina iako imaju malo prirodnih neprijatelja – love ih uglavnom sove i mačke. Najveći im je neprijatelj čovjek koji neprimjerenim zahvatima mijenja i uništava njihovo stanište, zagađuje okoliš korištenjem pesticida što utječe na velik broj jedinki. Šišmiši su jedini neprijatelji noćnim kukcima od kojih su mnogi i štetnici, zbog čega su šišmiši iznimno važni u regulaciji njihove brojnosti. U Hrvatskoj je zabilježeno 35 vrsta šišmiša i svi su strogo zaštićeni.