Jeste li vidjeli pčelaricu?
Ustanova će tijekom lipnja provoditi monitoring pčelarice. Budući da imamo malo zabilježenih lokacija na kojima gnijezde pčelarice, molimo vas za vašu pomoć.
Ako znate lokaciju na području Krapinsko-zagorske županije na kojoj gnijezdi pčelarica, molimo vas da nam javite naziv mjesta, najbližu adresu ili GSP koordinate na broj telefona 049/ 315 060 (pon-pet 7:00 do 15:00 h) ili mail: info@zagorje-priroda.hr.
Kako prepoznati pčelaricu?
Pčelarica je jedna od najšarenijih ptica Europe. Donji dio tijela joj je plavo-zelene boje, dok je gornji dio uglavnom crveno-smeđe boje. Ispod kljuna može se vidjeti široka žuta mrlja, a crni povez joj prelazi preko crvenog oka. Unatoč šarenom obojenju, teško ju je primijetiti na livadama punim cvijeća na kojima živi. Međutim, lako ju je opaziti kada sjedi na žicama dalekovoda ili drugim istaknutim stršcima poput grana stabala, s kojih vreba kukce u zraku.
Gdje gnijezdi pčelarica?
Pčelarice traže otvorene predjele s raznolikim krajobrazom, često u blizini rijeka ili drugih vodenih površina. Gnijezda izgrađuju u zidovima od rahle zemlje, pijeska ili gline u kojima iskopaju rupu. Tuneli su dugi 1 do 1,5 metra, ponekad i do 2,7 metara, promjera 4 do 5 cm. Uletna rupa je 8-10 cm. Tunel završava proširenom, balonastom komoricom koja služi za ležanje na jajima i podizanje mladih. Pored nastanjenih tunela, koji su najčešće udaljeni par metara jedan od drugog, postoje i nedovršeni tuneli.
Izgled pčelarice, prikaz gnijezda i glasanje možete vidjeti na fotogaleriji ispod teksta i linku:
Pčelarice su društvene ptice i često žive u jatima pomažući jedna drugoj pri podizanju mladih. Uglavnom se zadržavaju u jatima u blizini gnijezda te se po tome i specifičnom glasanju mogu prepoznati. Pčelarice su ptice selice, zimuju u Africi, južno od Sahare. Pčelarice većinom obitavaju u južnoj i jugoistočnoj Europi. U Krapinsko-zagorskoj županiji pčelarica je rijetka ptica, zbog čega je svaka dojava o njezinom gniježđenju bitna s ciljem zaštite ove vrste.