Koje životinje spavaju zimski san?
Zimski san ili hibernacija biološka je pojava, odnosno stanje slično snu u koje zapadaju određene vrste životinja za vrijeme hladnog dijela godine snižavanjem svoje tjelesne temperature.
“Zimski spavači” u jesen traže mjesta na kojima će biti zaštićeni od velike hladnoće: traže šuplja stabla, rupe u zemlji i slično, i oblažu ih sijenom, slamom, lišćem dlakom, vunom i drugim sličnim materijalom. U tako opremljenom skloništu često više jedinki životinja sklupčanih tijela i zatvorenih očiju provodi zimu u stanju štednje energije, odnosno “ukočenosti”. Pri tome se njihova tjelesna temperatura snižava sve do niskih 9 °C pa do 1 °C. Sve tjelesne funkcije su u tom stanju značajno usporene i smanjene. Disanje je slabo, otkucaji srca su usporeni, a osjetljivost na vanjske podražaje vrlo mala.
Trajanje zimskog sna je kod pojedinih vrsta životinja različito. Manje životinje, poput miša, voluharice, ježa, puha, šišmiša, ulaze u potpunu hibernaciju, dok veće, poput jazavca ili smeđega medvjeda miruju u dužim ili kraćim razdobljima, ali se za toplijega vremena kreću i hrane. Dok jež spava 3 – 4 mjeseca, neki puhovi spavaju čak 6 – 7 mjeseci. Međutim, to nije neprekidni višemjesečni san bez pauze. San protiče uglavnom u odsjecima, prekidan kratkotrajnim budnim razdobljima. Ali, životinje se ne smiju prečesto buditi. Svako budno razdoblje troši rezerve energije tako da se, ako potroši preveliku kolicinu tih zaliha, može dogoditi da ih više nema dovoljno za pravo buđenje u proljeće.
Šišmiši ujesen puno jedu i tako stvaraju dovoljno masnog tkiva za zimu. Kad zahladi, zavuku se na toplo i vlažno mjesto i tamo spavaju zimski san. Vjeverice marljivo u jesen sakupljaju plodove i spremaju ih u skrovišta kako bi zimi, u kada se probude imale što jesti. Jež se ljeti udeblja duplo od svoje uobičajene težine. Ježeva kućica se nalazi u zemlji i obložena je starim lišćem, mahovinom i travom. Taj sloj debeo je do 50 centimetara, pa je temperatura gnijezda ugodna. Jež se u gnijezdo zavlači početkom prosinca. Jazavac zimski san spava u dubokoj rupi u zemlji koju oblaže suhim lišćem i travom. Ribe isto spavaju zimski san. Zavuku se u jatima duboko u mulj ili leže na dnu. Žabe se zavuku u mulj na dnu jezera ili rijeke. Za to vrijeme dišu preko kože. Kad je jako, jako hladno, žabe se čak mogu i zalediti! Kad zatopli, jednostavno se odlede! To je zato što žabe, zmije i gušteri mijenjaju tjelesnu temperaturu. Njihova temperatura zavisi o tome gdje se nalaze.