Kokica paučica u punom cvatu
Svojim izgledom, kokica paučica (Ophrys sphegodes) jedna je od najljepših orhideja u Zagorju. Kokice su jedinstvene zbog ljepote cvijeta i posebnog mehanizma privlačenja oprašivača. Njihove medne usne svojim oblikom, šarama, dlakavošću, pa čak i lažnim očima imitiraju izgled kukca. Pored toga izlučuju tvari sličnog ili identičnog kemijskog sastava mirisima ženke kukaca te na taj način privlače mužjake radi oprašivanja. U Krapinsko-zagorskoj županiji zabilježene su 4 vrste kokica.
Kokica paučica je trajnica s okruglastim gomoljem i plavozelenim listovima koji grade prizemnu rozetu. Cvat je rahao i klasast. Cvijetovi, koji se pojavljuju u travnju i svibnju, veličine oko 1 cm imaju veoma složenu građu. Vanjski listići ocvijeća su izduženi, žutozelene do blijedožućkaste boje. Bočni unutarnji listići ocvijeća su maleni, svijetlozelene do zelenkastosmeđe boje, po rubu crvenkasto obojeni. Medna usna je cjelovita, izbočena, pokrivena gustim dlakama, baršunasta, a samo je u sredini i na rubovima gola. Tamnocrvenosmeđe ili tamnožutosmeđe je boje. Od baze do sredine medne usne pružaju se karakteristične, gotovo paralelne crte mutnožute do plavičastobijele boje, koje su povezane poprečnom linijom u obliku slova »H«. Ime je dobila cvijetu koji svojim izgledom nalikuje na pauka.
Kokica paučica raste na suhim travnjacima na vapnenačkoj podlogi do 800 m/nm. U Krapinsko-zagorskoj županiji zabilježana je samo na Ivanščici, na par lokacija na suhim travnjacima oko Belca. Radi se o suhim brdskim travnjacima sjetvene grahorke i uspravnog ovsika koji se djelomično kose, a djelomično se nalaze u različitim stupnjevima sukcesije.
Najveća prijetnja opstanku ove rijetke i ugrožene vrste u Hrvatskom zagorju pa i šire je napuštanje tradicionalnog načina gospodarenja i zapuštanje livada zbog čega dolazi do nestanka staništa.
Očuvajmo naše prirodno bogatstvo!