Konferencija za medije – aktivnosti Ustanove tijekom 2018. godine

U petak, 15. veljače 2019. u Radoboju je održana konferencija za medije na kojoj su predstavljene provedene aktivnosti i projekti u 2018. godini Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko – zagorske županije.
O provedenim aktivnostima Ustanove govorili su Željko Kolar, župan Krapinsko – zagorske županije i Dijana Hršak, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko – zagorske županije.
Od brojnih aktivnosti Ustanove, posebno se izdvaja rad na četiri kapitalna projekta:
1. Veze prirode financiran iz Programa suradnje INTERREG V-A Slovenija Hrvatska, ukupne vrijednosti 2 milijuna i 553 tisuće eura (komponenta Ustanove 1,6 mil. kuna od čega se 85% sufinancira sredstvima Europske unije), čiji je cilj osigurati održivost očuvanja i obnove ciljnih vrsta na zaštićenim područjima Natura 2000: Sutla, Kupa, NP Risnjak, Radensko polje i kanjon Kamačnik. Projekt je započeo 1.9.2018. godine, traje 30 mjeseci.
2. Zagorje ABECEDA prirode financiran iz Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014 – 2020“ – „Zaštita okoliša i održivost resursa“, projekt ukupne vrijednosti 4 milijuna i 589 tisuća kuna od čega se 85% sufinancira sredstvima Europske unije. Cilj ovog projekta je proširenje sadržaja na odredištima prirodne baštine u svrhu povećanja atraktivnosti lokacija i kvalitete edukativnih programa te osiguravanje dostupnosti uz očuvanje prirode i održivi svekoliki razvoj. Područja obuhvaćena projektom nalaze se u kategoriji zaštićenih područja – značajni krajobraz Zelenjak – Risvička i Cesarska gora (izgradnja staze u krošnjama i zelene učionice), na području ekološke mreže Natura 2000 Strahinjčica (uređenje zelene učionice) te u neposrednoj blizini Strahinjščice kao područja ekološke mreže Natura 2000, odnosno u njezinom samom podnožju (uređenje Centra za prirodu „Zagorje“ i zelene učionice).
3. Projekt Enjoyheritage financiran iz Programa suradnje INTERREG V-A Slovenija Hrvatska – Integrirano upravljanje okolišem za održivo korištenje prirodne i kulturne baštine u smjeru održivog turizma, vrijednost aktivnosti Ustanove su milijun i 91 tisuću kuna od čega se 85% sufinancira sredstvima Europske unije. Projektom su ostvareni postavljeni ciljevi, projekt je pri samom završetku, a tijekom 2018. godine ustanova je uredila Kružnu stazu Hušnjakovo te ostale planirane aktivnosti (avanturistički programi, didaktička igra, mobilana aplikacija, zajednički turistički proizvod, promocija).
4. Uređenje planinarsko – poučne Staze Putovima orhideja, ukupne vrijednosti 854 tisuće kuna koje se financira iz Potpore za ulaganja u razvoj šumskih područja i poboljšanje održivosti šuma Ministarstva poljoprivrede.
Ukupno je za projekte tijekom 2018. godine izdvojeno 1.374.800,00 kn. Iznos navedenih projekata za 2019. godinu je 6.500.000,00 od čega se 85% sufinancira sredstvima Europske unije.
Tijekom 2018. godine provedena su 3 biološka istraživanja: istraživanje biološke raznolikosti ZK Sutinske toplice, istraživanje Natura 2000 vrsta leptira na području Strahinjčice i Ivančice te istraživanje nadzemnih i podzemnih gljiva na Natura 2000 područjima KZŽ.
Provedeno je 12 monitoringa ugroženih i Natura 2000 vrsta: bijele rode, pčelarice, kockavice, bazgovog kaćuna, crne žune, šišmiša u Klanjcu i Krapini, jelenka, pčelarice, jadranske kozonoške, bazgovog kaćuna, kokice paučice, kiseličinog vatrenog plavca te inventarizacija i kartiranje staništa dabra i Zimsko prebrojavanje vodenih ptica uz rijeku Sutlu (IWC).
Održano je 25 radionica sa 1500 sudionika kroz škole u prirodi, tematske i stručne radionice i predavanja, obilježavanje važnih datuma u zaštiti prirode, manifestacije (Dani orhideja, Noć noćnih leptira, Noć šišmiša) i Ptiček – edukacija mladih čuvara prirode.
Kontinuirano se provodio neposredni nadzor u svim zaštićenim područjima i ekološkoj mreži Natura 2000 te se provelo održavanje poučnih staza, košnja zelenih površina te revitalizacija staništa (suhi brdski travnjaci na Strahinjčici i halokreni izvor na Ivančici).