Monitoring bijelih roda
Treću godinu za redom provedeno je prebrojavanje bijelih roda na području Krapinsko-zagorske županije sastavljeno od niza aktivnosti koje su uključivale prebrojavanje postojećih gnijezda bijelih roda, prebrojavanje mladih u gnijezdima te mjerenje uspješnosti gniježđenja.
Prebrojavanje se provodilo u dvije faze. U prvoj fazi između 20. travnja i 20. svibnja sakupljali su se podaci o lokacijama gnijezda i opći podaci o samom gnijezdu, dok u drugoj fazi između 15. lipnja i 10. srpnja bilježila se uspješnost gniježđenja u svim gnijezdima.
Ove godine u Krapinsko-zagorskoj županiji utvrđeno je uspješno gniježđenje na 2 lokacije u Zlatar Bistrici i Zlataru. Već drugu godinu za redom, rode koje gnijezde u Svetom Križu Začretju nemaju mlade iz nepoznatih razloga dok se gnijezdo koje je bilo smješteno na vrhu bora u Tuheljskim Toplicama srušilo. U Poznanovcu gnijezdo na silosu ostalo je prazno. 2015. godine gniježđenje je zabilježeno na 3 lokacije.
Upoznajte rodu
Roda je čovjeku jedna od najpoznatijih i najbližih ptica. Svake godine rode prelaze tisuće kilometara i dolaze na svoja gnjezdilišta u Hrvatskoj. Dolaze u naselja i na krovovima, dimnjacima i stupovima obnavljaju gnijezda i podižu svoje mlade.
Bijela roda je simbol očuvanih prirodnih i doprirodnih staništa te tradicionalnih krajolika, a njihova prisutnost u našoj blizini potvrda je da živimo u zdravom okolišu. Stoga se stanje bijelih roda pažljivo prati, ne samo u Hrvatskoj već u cijeloj Europi. Iako joj je populacija u Hrvatskoj još uvijek stabilna, potrebno je osvijestiti vrijednost bijele rode kako bismo izbjegli negativna iskustva zapadno europskih zemalja gdje je u prošlosti zbog neodrživog razvoja značajno pao broj ovih prepoznatljivih ptica.
Roda je velika ptica močvarica s dugim crvenim nogama i ravnim, šiljatim crvenim kljunom. Glava, vrat i tijelo su bijele boje dok je dio krila crne boje što se dobro vidi kada leti. Roda se vrlo rijetko glasa, ali je zato njeno klepetanje kljunom vrlo prepoznatljivo i zvuči kao udaranje štapom o štap. Pri klepetanju izvija svoj dugački vrat unatrag. Rode su ptice selice te zimuju u Africi južno od Sahare, a u Europi obitavaju od sredine ožujka do kraja kolovoza.
Spolovi izgledaju jednako, iako su mužjaci nešto krupniji. Mlade ptice imaju sive kljunove i crvenkasto-smeđe noge. Bijele rode se hrane glodavcima, gujavicama, ličinkama te svim vrstama malih gmazova i vodozemaca. Nemaju omiljenu hranu – hrane se onim životinjama koje su najčešće u okolici. Od srednjeg vijeka europske bijele rode grade gnijezda na građevinama. Može ih se vidjeti na krovovima, crkvenim tornjevima, dimnjacima, telefonskim stupovima, zidinama, stogovima sijena i za njih posebno postavljenim tornjevima s podlogama. Rode se u svoje gnijezdo, ili njegovu blizinu, vraćaju svake godine. Mladi se pokušavaju vratiti blizu mjesta gdje su bili rođeni – čak postoje gnijezda koja se neprekidno koriste nekoliko stotina godina!