Obična lisanka
Obična lisanka (Unio crassus) je školjka duga 40 do 70 mm, visine 23-33 mm, a širine 25-35 mm. Obična lisanka živi u širokom rasponu različitih staništa u tekućicama, od srednjih i donjih tokova potoka i manjih rijeka, vrlo često u kanalima koji odvode vodu iz ribnjaka i akumulacija koje se koriste za potrebe ribnjačarstva sa visokim sadržajem hranjivih tvari, kao i u jezerima s protočnom vodom. Vrsta naseljava dna sa muljevito pjeskovitim supstratom sa kamenjem i stijenama, a preferira stanište gdje je dno dijelom u sjeni stabala.
Vrstu karakterizira polu-ukopavajući (semi-infaunalni) način života. Jedinke se pomoću stopala prednjim dijelom tijela ukopavaju u podlogu tako da najčešće samo zadnja trećina tijela izviruje iz supstrata, a u nekim slučajevima školjkaši se u potpunosti ukopavaju u podlogu.
Obična lisanka kroz životni ciklus prolazi kroz više načina prehrane: parazitirajući kao ličinka, hraneći se detritusom, algama i bakterijama pomoću stopala kao juvenilni organizam i konačno, filtrirajući kao odrasla spolno zrela jedinka. Vrsta prosječno živi 20 do 30 godina, a rijetko može doseći starost od 50 do 60 godina. Juvenilne jedinke su izuzetno osjetljive prema bilo kojoj vrsti onečišćenja voda i trebaju visok sadržaj kisika.
Vrsta je osjetljiva na onečišćenja vodotoka kao i na proces eutrofikacije, posebno zato što su juvenilni stadiji osjetljivi na povišene koncentracije nitrata. Osim toga osjetljiva je i na promjene sastava ihtiofaune kao i na promjene riječnih tokova. Rijeka Sutla kao dio ekološke mreže Natura 2000 odabrana je za očuvanje populacije ove vrste.