Obilježen 21. ožujka – Svjetski dan šuma
Svjetski dan zaštite šuma obilježava se 21. ožujka na prvi dan proljeća. To je prilika da se podsjetimo na važnost šuma i na potrebu njihove zaštite.
Povodom obilježavanja svjetskog dana šuma, održali smo radionicu za djecu iz dječjeg vrtića Škrinjica u Radobojskom trnacu. Djeca su osluškivala ptice i gledala solitarne pčele u hotelu za kukce kako marljivo oblijeću cvjetove u trnacu i rade gnijezda. Na kraju su radionice djeca obišla i zalijevala lijeske koje su posadili u studenom prošle godine u sklopu akcije Zasadi drvo, ne budi panj. Djeca su „posvojila“ lijeske kako bi se nastavila briga oko posađenih vrsta.
Koncept svjetskog dana šuma potječe iz 1971. godine kada je na inicijativu Europske poljoprivredne konfederacije odlučeno da se prvi dan proljeća obilježava kao Svjetski dan šuma.
Šume su najsloženiji ekosustav na Zemlji: procjenjuje se da pokrivaju 31% ukupne zemljine kopnene površine i da čuvaju preko 80% biološke raznolikosti našeg planeta. Ekološka važnost šuma je višestruka. One sudjeluju u pročišćavanju podzemnih i površinskih voda, šume u blizini vodocrpilišta štite akumulacije pitke vode od zagađenja. Nizinske šume imaju važnu ulogu zaštite od poplava, štite tla od erozije, klizanja, sprječavaju nastanak lavina i klizanje snježnih masa.
Veće šumske površine utječu na klimu ublažavanjem velikih promjena temperature, ljeti povećavaju vlažnost zraka, sprječavaju promjene mikroklime određenog područja, štite od onečišćenog zraka, jakog vjetra i buke, zadržavaju velike količine prašine, te pružaju utočište i hranu brojnim životinjskim i biljnim vrstama.
U Hrvatskoj šume prekrivaju 47% teritorija. Glavna odlika naših šuma je da su 95 % prirodne, za razliku od mnogih europskih koje to nisu. No međutim, šume su danas ugrožene pretjeranom sječom, požarima, onečišćenjem zraka, tla i voda te zbog lošeg gospodarenja. U tom smislu zaštita šuma podrazumijeva brojne preventivne mjere za njenu zaštitu i ”pomoć” čovjeka.