Održana 3. Noć noćnih leptira

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije u suradnji s Udrugama Hyla i Aricia organizirala je ove godine po treći puta promatranje noćnih leptira. Cilj manifestacije bio je približavanje čarobnog svijeta noćnih leptira široj javnosti, kao i prikupljanje važnih podataka o ekologiji i biologiji noćnih leptira. Veliki broj vrsta izrazito je ugrožen, posebice leptiri vlažnih staništa poput močvara ili suhih brdskih travnjaka.
Manifestacija je održana 20. lipnja u Radoboju kod crkve sv. Jakova. Za privlačenje noćnih leptira postavljeno je 15 svjetlosnih piramida na kojima se sakupilo i do nekoliko tisuća jedinki. Tijekom noći zabilježeno je više 250 vrsta noćnih leptira što je jako veliki broj. Piramide su bile prepune noćnih leptira, ali i drugih vrsta kukaca koje privlači svjetlo. Do sada je na području županije zabilježeno čak 1018 vrsta noćnih leptira tijekom trogodišnjeg istraživanja te je tiskana knjiga Noćni leptiri Krapinsko-zagorske županije.
Poseban poziv uputili smo mlađim generacijama i iznimno nas veseli vrlo dobar odaziv na promatranje leptira. Sudionici, mali i veliki, vrlo su aktivno i sa velikom zanimanjem i oduševljenjem sudjelovali u manifestaciji svojim pitanjima i komentarima. Imali su prilike osvojiti knjige Noćni leptiri Krapinsko-zagorske županije te majice Noć noćnih leptira. Voditelji manifestacije bili su Stanislav Gomboc i Toni Koren.
Noćni leptiri izuzetno su raznolika i mnogobrojna skupina, a u Hrvatskoj možemo susresti preko 3 000 različitih vrsta. Noćni leptiri, za razliku od svojih srodnika, danjih leptira, ne privlače puno pažnje i vrlo često su percipirani kao neprivlačni i nezanimljivi kukci. Međutim, istina je sasvim obratna. Velik broj vrsta odlikuje se žarkim i zanimljivim bojama, različitim oblicima tijela i krila, kao i samom veličinom. U noćne leptire spadaju najmanji i najveći leptiri na području Europe. Hrane se cvjetnim nektarom i imaju nezamjenjivu ulogu u oprašivanju biljaka te služe kao izvor hrane za mnoge skupine životinja (gmazove, vodozemce, ptice i sisavce). Zbog svoje specifične biologije, vrlo brzo reagiraju na promjene u staništu i izvrsni su pokazatelji stupnja očuvanosti nekog područja.
Zanimljivosti o vrstama koje smo vidjeli na piramidama:
Hrastov ljiljak je noću aktivna vrsta koja bojom i oblikom tijela podsjeća na suho lišće. Danju se skriva među otpalim lišćem, pa ju je vrlo teško opaziti.
Grbica lastin rep svojim izgledom i nježnom žutom bojom uvelike podsjeća na danje leptire, lastinrepce, posebice prugasto jedarce (Iphiclides podalirius).
Znanstveni naziv vrste srebrnokrili nakaznik potječe od latinskoga naziva za srebro – argentum. Naziv je dobila zbog srebrne oznake na gornjemu krilu koja sliči zrcalu.
Sovica gama migracijska je vrsta koja naseljava područje cijele Europe, ali zimu može preživjeti samo južnije od Alpa. Sjevernije zimu preživi samo u toplim područjima i u staklenicima. Katkad nanosi štetu uzgojnim biljkama.
Gusjenica bujadine sovice se hrani otrovnim biljkama te iz njih nakuplja otrovne cijanogenične glukozide. Gusjenica je jako otrovna za grabežljivce, pa tijekom dana ostaje na vršnim listovima bujadi…