Održana četiri predavanja za privatne šumoposjednike
U četvrtak 29.studenog 2013. u Zlataru je održano četvrto predavanje u nizu za privatne šumoposjednike. Predavanja su održana u sklopu projekta „Unošenje zavičajnih vrsta drveća i voćkarica u šumski ekosustav privatnih šuma na području Krapinsko-zagorske županije“. Projekt provodi Javna ustanova i Hrvatski šumarski institut – Centar za urbane i privatne šume s ciljem povećanja bioraznolikosti u privatnim šumama Krapinsko-zagorske županije i edukacije privatnih šumoposjednika.
Cilj predavanja je upoznavanje šumoposjednika s očuvanjem, održivim gospodarenjem i povećanjem vrijednosti privatnih šuma. Na njima su održane tri prezentacije o održivom gospodarenju, mogućnostima subvencioniranja u privatnim šumama i povećanju vrijednosti privatnih šuma.
Na predavanjima šumoposjednici su naglasili problem ilegalnih sječa u privatnim šumama te kako sačuvati privatne šume od ilegalnih sječa, s kojima se sve teže izlazi na kraj. Ilegalne sječe prepoznate su kao prijetnja šumskim Natura 2000 staništima na Ivanščici, Strahinjščici i Medvednici. Velik je broj negativnih posljedica ilegalnih sječa, smanjuju bioraznolikost, mogu uzrokovati eroziju, te na taj način otežavaju održivo gospodarenje njima. Uz ilegalne sječe često se povezuje i krađa drvnih sortimenata u privatnim šumama, koje stvaraju direktne materijalne štete šumoposjednicima. Šumoposjednici se pitaju kako sačuvati njihove šume, jer danas ne postoji dovoljno ljudskih resursa koji bi mogli obaviti taj zahtjevan i odgovoran posao. Stoga je potrebno naglasiti važnost održivog gospodarenja šumama tog područja, koje se mora osigurati kroz planove gospodarenja u koje moraju biti ugrađeni uvjeti i mjere zaštite odobrene od Ministarstvo zaštite prirode i okoliša.
Neki od šumoposjednika spomenuli su probleme nepostojanja tržišta za drvne sortimente. Do sada su privatni šumoposjednici uglavnom sami morali pronaći kupca, no danas im se nudi više opcija. Kako bi se poboljšalo stanje na tržištu drvnih sortimenata i uspostavili tržišni uvjeti pokreću se međunarodne licitacije čiji su inicijatori Hrvatske šume i Hrvatski savez udruga privatnih šumovlasnika. Prva takva održati će se Vrbovcu od 27. do 30. siječnja 2014. godine. Licitacija će se održati prema Pravilniku i propisanoj dokumentaciji objavljenom na službenim stranicama Hrvatskih šuma. Od nedavno drvne sortimente privatnih šumoposjednika počele su otkupljivati i Hrvatske šume.
Na predavanjima u Radoboju, Klanjcu, Donjoj Stubici i Zlataru sudjelovalo je preko stotinjak polaznika, među kojima su bili privatni šumoposjednici, članovi i predsjednici udruga privatnih šumoposjednika, predstavnici lokalne samouprave, djelatnici Hrvatskih šuma, predstavnici udruge pčelara i drugi. Izuzetno nam je drago da su radionice izazvale ovoliko zanimanje te ovim putem zahvaljujemo svim sudionicima.
Tijekom prosinca u Edukacijskom centru u Radoboju održat će se završna radionica na kojoj će se podijeliti sadnice divlje trešnje, kruške, jabuke i jarebike, uzgojene u rasadniku Hrvatskog šumarskog instituta, za sadnju u privatnim šumama. Pozivamo zainteresirane da putem svojih udruga nabave sadnice i njihovom sadnjom u svoju šumu doprinesu povećanju bioraznolikosti u privatnim šumama Krapinsko-zagorske županije.