Održana geološka radionica u OŠ Stubičke Toplice
U utorak, 2. lipnja, Javna ustanova je u suradnji s prof. dr. sc. Marijanom Kovačićem sa Geološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta organizirala geološku radionicu u OŠ Stubičke Toplice. Na radionici su sudjelovali svi učenici od petog do osmog razreda.
Na zanimljivom predavanju kojeg je održao prof. Kovačić učenici su mogli saznati sve o razvoju Zemlje kroz geološka razdoblja, tektonici ploča, vrstama stijena i minerala te geološkim zanimljivostima na području Krapinsko-zagorske županije.
Nakon predavanja učenici su mogli pogledati izložene različite vrste stijena, minerala i fosila dok su pod lupama mogli vidjeti fosilne ostatke sitnih organizama koji su živjeli u Panonskom moru (foraminifere i rakove ostrakode) te različite vrste fosila morskih i slatkovodnih školjaka. Učenicima je prikazan proces nastajanja kristala modre galice, a uranjanjem različitih vrsta uzoraka stijena u različite otopine te reagiranjem kemijskih tvari tih stijena na otopine mogli su odrediti o kojoj se točno vrsti stijene radi.
Geološka raznolikost je značajan prirodni čimbenik na kojem se temelji biološka, krajobrazna i kulturna raznolikost, a obuhvaća geološku i geomorfološku raznolikost. Geološka i geomorfološka baština predstavlja prirodnu baštinu koja ima znanstvenu, kulturnu, estetsku, krajobraznu, ekonomsku vrijednost koju treba očuvati i prenijeti na buduće naraštaje.
Ova zanimljiva radionica omogućila je učenicima razumijevanje o događajima u geološkoj prošlosti planeta Zemlje, upoznavanje sa geološkom raznolikosti Krapinsko-zagorske županije te važnosti njezinog očuvanja.