Održana prva dionička radionica u okviru izrade Plana upravljanja za područje ekološke mreže Židovske jame
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske Zagorje zeleno održala je 12. siječnja 2022. godine u Gornjoj Stubici prvu dioničku radionicu u okviru izrade Plana upravljanja za područje ekološke mreže Židovske jame. Prva dionička radionica od planiranih tri provodi se u sklopu projekta Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000 uz stručnu i tehničku podršku firme Particip GmbH i Zavoda za zaštitu okoliša i prirode.
U sklopu radionice sudionici su na temelju vlastitog iskustva i poznavanja područja identificirali vrijednosti područja i pritiske. Također su doprinijeli izradi elemenata vizije s ciljem određivanja budućeg višegodišnjeg strateškog upravljanja i kreiranju novih vrijednosti te zaštite Židovskih jama.
S duljinom kanala od 95,8 m Židovske jame druga je najdulja špilja Krapinsko-zagorske županije. Nalaze se u Općini Gornja Stubica. U njima je pronađen jedan od dvaju nalaza vrste pauka Troglohyphantes subalpinus u Hrvatskoj. Drugi je nalaz u jednome speleološkome objektu na Medvednici te ti nalazi predstavljaju najjužnije i najistočnije stanište ove vrste u Europi. Ta rijetka vrsta opisana je u sjevernome Tirolu u Austriji, a pronađena je i u Njemačkoj i Sloveniji. Židovske jame (HR2001190) dio su ekološke mreže – špilje i jame zatvorene su za javnost i važno su stanište podzemne faune.
Dionici imaju važnu ulogu u poznavanju područja, vrijednostima i ugrozama istih te će njihova iskustva, mišljenja kao i svakodnevno djelovanje u ciljanom području svakako imati veliki utjecaj u izradi konačnog dokumenta – Plana upravljanja. Rezultati prikupljeni tijekom radionica koristit će se prilikom obrade podataka i njihovom implementiranju u konačan dokument predmetnog Plana upravljanja zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže Natura 2000.
Sukladno Zakonu o zaštiti prirode (NN 80/13, 15/18, 14/19 i 127/19) propisana je izrada planova upravljanja za sva zaštićena područja i područja ekološke mreže. Plan upravljanja je strateški dokument javne ustanove kojim se utvrđuje stanje zaštićenog područja ili područja ekološke mreže te određuju ciljevi upravljanja, aktivnosti za postizanje ciljeva i pokazatelji provedbe plana.
Nositelj projekta Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000 je Uprava za zaštitu prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, a partner na projektu je Zavod za zaštitu okoliša i prirode. Suradnici na projektu su javne ustanove nacionalnih parkova i parkova prirode, javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na razini županija te javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na razini gradova/općina.
Cilj projekta je razviti učinkovit okvir za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000 kroz izradu planova upravljanja područjima ekološke mreže, jačanje kapaciteta dionika za upravljanje ekološkom mrežom kroz njihovu edukaciju i intenziviranje komunikacije o važnosti očuvanja vrsta i staništa koji su ciljevi očuvanja ekološke mreže. Projekt je sufinanciran iz Europskih strukturnih investicijskih fondova kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.
Foto: Tamara Čuković