Održana radionica „Suživot sa dabrom“
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu održao je 29. ožujka u Zelenjaku radionicu „Suživot sa dabrom“ u sklopu LIFE DABAR projekta.
Ponovnim naseljavanjem dabra u Posavinu i Podravinu prije 26 godina, vraćena je vrsta koja je nestala krajem 19. stoljeća. Ispuštanjem 85 jedinki, stvorena je inicijalna populacija koja se uspješno prilagodila, razmnožila i proširila. Proširili su se diljem kontinentalne Hrvatske te u dijelovima Bosne i Hercegovine, Srbije, Austrije i Mađarske. Dabrovi su iz Hrvatske doplivali i u Sloveniju – rijekama Savom, Murom, Dravom i Kupom. U obje države danas povećava se brojnost dabra.
Dabar je najveći europski glodavac i ključna vrsta vlažnih staništa. Njegov je život neraskidivo povezan s kopnenim vodama. Svojim građevinskim djelima, poput rušenja stabala, izgradnje nastambi i brana, može značajno promijeniti i obogatiti vodene ekosustave, koji pružaju povoljne uvjete za život mnogim drugim vrsta. Time se povećava biološka raznolikost i biomasa vodenih i priobalnih ekosustava.
Budući da su ljudi zaboravili kako je živjeti s dabrom, mnoge od njegovih aktivnosti smatraju se štetnim. Dabrovi ruše drveća uz vodotoke, čine štetu na poljoprivrednim površinama, šumama i voćnjacima, njihove brane uzrokuju poplave.
Na radionici su sudjelovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Javne ustanove Zagorje zeleno, Hrvatskih šuma, lovačkih i ribolovačkih društava, Državnog inspektorata, Državnog zavoda za zaštitu prirode Republike Slovenije.
Na radionici se raspravljalo u radnim grupama o zaštititi dabra i staništa, zaštiti od dabra te o smjernicama za gospodarenje s dabrom.
Cilj LIFE DABAR projekta – Živjeti s dabrom, vlažnim staništima i klimatskim promjenama je edukacija ciljanih skupina o dabru i svim aspektima njegova djelovanja – i pozitivnim i negativnim.
Partneri na projektu su LUTRA – Institut za očuvanje prirodne baštine iz Slovenije (koji je ujedno i nositelj projekta), Šumarski institut Slovenije i Fakultet šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu. Projekt je započeo 01. rujna 2020., a završetak je planiran 31. kolovoza 2024. godine.
Izvor: https://life-beaver.eu/hr/