Održana radionica „Vretenca moga kraja“
Javna ustanova organizirala je radionicu „Vretenca moga kraja“ u suradnji s Anom Štih, mag. biologije iz Hrvatskog herpetološkog društa – Hyla u sklopu projekta „Fauna vretenaca i invazivna flora Krapinsko-zagorske županije“. Na radionici održanoj na jezeru Cukorov bajer sudjelovali su učenici petih razreda sa učiteljicom Šteficom Škrlec iz OŠ Zlatar Bistrice.
Na samom početku radionice, učenici su upoznati sa načinom života vretenaca i staništima gdje obitavaju, životnim ciklusom i njihovom ulogom u ekosustavu. Vretenca su najbrži letači u svijetu kukaca. Koliko su u stvarnosti brzi, učenici su uživo mogli vidjeli. Kao pravi mali istraživači, učenici su sa entomološkim mrežicama lovili vretenca koje smo kasnije determinirali uz pomoć ključa za određivanje vrsta. Tako su na radionici imali priliku izbliza vidjeti bijelog vilenjaka, modru vodendjevojčicu, žutog bana, bjelonogu potočnicu i veliku moru.
Vretenca su red kukaca koji su svojim načinom života vezani uz kopnene i vodene ekosustave. U razredu kukaca vretenca se nalaze na vrhu prehrambenog lanca stoga su važni bioindikatori tj. pokazatelji čistoće okoliša u kojem žive. U Hrvatskoj je dosad zabilježena 71 vrsta vretenaca. Na području KZŽ zabilježeno je gotovo polovica svih vrsta vretenaca zabilježenih u Hrvatskoj.
Najveću prijetnju vretencima predstavljaju: isušivanje vodenih ekosustava i njihovo pretvaranje u obradive površine, upotreba pesticida, nekontrolirano ispuštanja fekalnih voda iz naseljenih područja i industrijskih pogona u vodotoke, prirodno zarastanje zbog napuštanja tradicionalnog načina življenja te bacanje otpada u i blizu vodenih površina.
Kako je moguć suživot čovjeka i divljih životinja na Cukorovu bajeru pokazuju i pernati stanovnici bajera, obitelj crvenokljunih labudova, mužjaka i ženke sa troje mladih labudova. Pojava malih sivo-smeđih labudića na bajeru izazvala je veliku znatiželju i oduševljenje tijekom radionice.
Osim toga, jezero je stanište velikom broju različitih vrsta kukaca i vodozemaca koji za razvoj trebaju čisto vodeno stanište. Bogatstvo vrsta koje ovise o vodi, jedan je od bitnih pokazatelja vrijednosti staništa, a broj ugroženih vrsta upozorava na potrebu aktivne zaštite i očuvanja.