Održana završna radionica u sklopu projekta unošenja voćkarica u privatne šume
U četvrtak 12. prosinca 2013. održana je radionica o sadnji šumskih sadnica za privatne šumoposjednike u Edukacijsko-promidžbenog centru u Radoboju. Ovo je završna radionica ove godine u sklopu projekta „Unošenje zavičajnih vrsta drveća i voćkarica u šumski ekosustav privatnih šuma na području Krapinsko-zagorske županije“ kojeg provodi Ustanova u suradnji s Hrvatskim šumarskim institutom.
Projekt su provodili Javna ustanova i Hrvatski šumarski institut, Centar za urbane šume iz Varaždina s ciljem očuvanja bioraznolikosti u privatnim šumama Krapinsko-zagorske županije kroz unošenje zavičajnih vrsta drveća i voćkarica čime se pridonosi povećanju raznolikosti šumskih staništa te cjelokupnog živog svijeta koji je vezan uz ta staništa. Specifični cilj projekta je edukacija šumoposjednika o mogućnostima obnove šumskih sastojina sadnjom zavičajnih vrsta u šumske ekosustave privatnih šuma.
Na radionici su prisustvovali predstavnici udruga privatnih šumoposjednika: „Jela“ Jesenje, „Lipa“ Petrovsko i „Hosta“ Kraljevec na Sutli, ali i drugi šumoposjednici. Sudionicima je održana kratka prezentacija o pravilnoj sadnji šumskih sadnica te im je podijeljen letak „Sadnja šumskih sadnica“ s praktičnim savjetima (nalazi se u prilogu). Poslije prezentacije održana je pokazna vježba u Radobojskom trnacu koji se nalazi uz Edukacijsko-promidžbeni centar. Na pokaznoj vježbi u trnacu zasađene su sadnice divlje trešnje, divlja kruške, jarebike i oraha.
Poslije radionice svim sudionicima podijeljeno je preko dvjestotinjak šumskih sadnica divlje trešnje, divlje kruške, jarebike i oraha koje će oni zajedno sa svojim članovima iz udruga posaditi i njegovati u svojim šumama.
Te vrste voćkarica sve je teže naći u šumama Krapinsko-zagorske županije, a one imaju važnu ulogu u šumskom ekosustavu. Njihovim plodovima u kasnu jesen i zimu hrani se velik broj ptica, ali i drugih životinja. Ptice imaju značajnu ulogu u ekosustavu jer na prirodni način reguliraju broj štetnih insekata i njihovih ličinaka te tako posredno štite šume od njihovog napada. Na taj način one povećavaju njihovu vitalnost i otpornost na negativne biotičke i abiotičke čimbenike. Osim toga, unošenjem voćkarica u privatne šume povećava se i njihov rekreativno-estetski potencijal.
Zbog velike zainteresiranosti šumoposjednika za ovakvim predavanjima i radionicama Ustanova i Hrvatski šumarski institut imaju u planu nastaviti projekt i sljedeće godine.