Održano predavanje pod nazivom „Mogućnosti korištenja agro okolišnih programa“
U sklopu projekta Revitalizacija i obnova suhih brdskih travnjaka na području Strahinjščice i Ivanščice, Ustanova je 27.11.2014. u Edukativno-promidžbenom centru u Radoboju organizirala predavanje pod nazivom „Mogućnosti korištenja agro okolišnih programa“. Navedeni projekt Ustanova provodi u suradnji sa Upravnim odjelom za gospodarstvo, poljoprivredu, promet, komunalnu infrastrukturu i EU fondove Krapinsko-zagorske županije.
Na samom početku učesnici predavanja upoznati su sa ekološkom mrežom Natura 2000, osnovama bioraznolikosti, važnosti očuvanja krajobraza te dosadašnjim rezultatima projekta Revitalizacija i obnova suhih brdskih travnjaka na području Strahinjščice i Ivanščice. Posebno zanimljiva bila su predavanja višeg stručnog savjetnika Georga Gala iz Savjetodavne službe o prijedlozima agrookolišnih mjera, mogućim visinama potpore i uvjetima za ostvarivanje prava istih te važnosti poljoprivrednika u održivom razvoju poljoprivrede na području Natura 2000. Kroz predavanje direktora Kozjanskog parka u Sloveniji Tea Hrvoja Oršanića učesnici su upoznati sa primjerima i rezultatima korištenja dobre prakse agro okolišnog programa u Kozjanskom parku.
Poljoprivredno zemljište jedan je od najznačajnijih čimbenika koji utječe na biološku raznolikost u Hrvatskoj. Gotovo svaki treći hektar Natura 2000 područja smješten je na poljoprivrednim površinama. Na njima prevladava mozaični krajobraz s travnjacima, oranicama, vrtovima, tradicionalnim voćnjacima i vinogradima. Mozaični krajobraz generacijama je oblikovan i vrlo je važan njegov opstanak. Korištenje agro okolišnih programa odličan je instrument za održivo upravljanje poljoprivrednim zemljištem na području Natura 2000. Natura 2000 propisuje mjere zaštite, planove upravljanja, ukazuje na načelo održivog korištenja te očuvanje tradicionalnog načina obrade tla kroz određene poticaje koji se financiraju iz Fonda za ruralni razvoj (EAFRD) kako bi se osvijestila ekonomska, duhovna i estetska vrijednost biološke raznolikosti te potpuna ovisnost čovjeka o biološkoj raznolikosti. Agro okolišnim mjerama zaustavio bi se nestanak, degradacija i fragmentacija staništa, posebice travnjaka, koji su nastali upravo zbog zapuštanja tradicionalnog načina gospodarenja i napuštanja sela. Primjerice mjere za zaštitu travnjaka potiču poljoprivrednike da nastave s tradicionalnim (ekstenzivnim) načinom gospodarenja travnjacima te predviđa poticaj za košnju i ispašu prema definiranim uputama.
Premda sustav agro okolišnih plaćanja, službeno, još nije započeo, nužno je prepoznati njegovu važnost te potaknuti suradnju nadležnih institucija i poljoprivrednika o kojima uvelike ovisi očuvanje krajobraza i biološke raznolikosti na Natura 2000 područjima.