Održano prvo predavanje za privatne šumoposjednike
Javna ustanova i Hrvatski šumarski institut – Centar za urbane i privatne šume održali su 7.studenog 2013. predavanje za privatne šumoposjednike u Edukacijsko-promidžbenom centru u Radoboju.
Cilj predavanja je upoznavanje šumoposjednika s očuvanjem, održivim gospodarenjem i povećanjem vrijednosti privatnih šuma. Na njima su održane tri prezentacije o održivom gospodarenju, mogućnostima subvencioniranja u privatnim šumama i povećanju vrijednosti privatnih šuma.
Na predavanjima je prisustvovao veliki broj privatnih šumoposjednika te predstavnici udruga privatnih šumoposjednika Breza Radoboj, Lipa Petrovsko i Jela Jesenje, Hrvatskih šuma d.o.o., općine Radoboj te Udruga pčelara Krapina. Šumoposjednici su pokazali interes za korištenje subvencija. Subvencije se trenutno mogu koristiti iz dva izvora: iz OKFŠ-a (Općekorisne funkcije šuma) na nacionalnoj razini te iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj – EAFRD-a. Subvencije iz OKFŠ-a mogu se zatražiti u najbližoj šumariji, koja će ih uputiti na sljedeće korake, a jedan od njih je obavezan upis u Upisnik šumoposjednika. Za dobivanja sredstava iz EAFRD-a procedura je nešto kompliciranija. Za dobivanje sredstava iz EFARD-a potrebna je projektna dokumentacija zasnovana na nekoj od važećih strategija, potreban je i šumskogospodarski plan, a važan preduvjet je da su šumoposjednici udruženi u neku od udruga privatnih šumoposjednika.
Poseban naglasak bio je na održivom gospodarenju šumama. Skrenuta je pozornost na Strahinjščicu kao područje ekološke mreže Natura 2000, koja je odabrana za očuvanje povoljnog stanja dva tipa šumskih staništa: ilirsko hrastovo grabove šume i šume velikih nagiba i klanaca. U planovima gospodarenja moraju biti ugrađene uvjeti i mjere zaštite prirode za zaštitu i očuvanje prirodnih vrijednosti koje mora odobriti Ministarstvo zaštite prirode i okoliša.
Pošto je predavanje održano u sklopu projekta „Unošenje zavičajnih vrsta drveća i voćkarica u šumski ekosustav privatnih šuma na području Krapinsko-zagorske županije“, održana je i kratka prezentacija o važnosti unošenja šumskih voćkarica u privatne šume, čime se povećava njihov biološki, rekreativno-estetski potencijal te njihova vitalnost i otpornost na negativne biotičke i abiotičke čimbenike. U sklopu tog projekta šumoposjednici će putem svojih udruga moći nabaviti sadnice divlje trešnje, kruške, jabuke i jarebike za sadnju u svojim šumama.
Ukoliko ste zainteresirani za takvo predavanje Ustanova će održati još tri takva predavanja u Zlataru, Klanjcu i Donjoj Stubici. Pozivamo Vas da nam se pridružite!