Orezivanje Gupčeve lipe
Kako bi se smanjile mogućnosti lomova krošnje i samog stabla Gupčeve lipe, nakon zadnjeg orezivanja koje je izvršeno 2015. godine, Javna ustanova Zagorje zeleno u suradnji s JU PP Medvednica i Općinom Gornja Stubica provela je orezivanje stabla i njegu krošnje Gupčeve lipe, zaštićene u kategoriji spomenika prirode na području Parka prirode Medvednica.
U trećoj fazi sanacije Gupčeve lipe, tvrtka Urbani šumari d.o.o. iz Zagreba izvršila je sistematsku vizualnu kontrolu svih dijelova stabla te kontrolnu dijagnostiku rezistografom sa ciljem određivanja lokacija truleži statičkih važnih i nosivih grana. Na temelju analize podataka i prijedloga mjera njege i zaštite stabla izvršena je rezidba vršnih dijelova krošnje prema predloženim mjerama njege radi smanjivanja opasnosti od loma te postizanja veće stabilnosti i statičkih osobina cijelog stabla.
Radi sprečavanja širenja truleži, stablo je tretirano sa preparatom na bazi gljive Trichoderma harzianum. Svrha tretiranja je zaustavljanje djelovanja gljiva truležnica i prodiranja daljnje truleži u drvno tkivo. Preparat također podiže imunitet stabla, potiče razvoj prirodnih antibiotika unutar stabla i pospješuje razvoj korijena, čime stablo postaje stabilnije i lakše se opskrbljuje hranjivima i vodom iz tla. Usluga se raspoređuje na 4 tretmana u 1 godini.
Aktivnosti su izvršene pod nadzorom JU Zagorje zeleno. Na navedenu radnju ishođeno je dopuštenje od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
Gupčeva lipa jedini je živi svjedok seljačke bune iz 1573. godine, a pod njom je, prema narodnoj predaji, seljački vođa Matija Gubec okupljao svoje istomišljenike.
Visoka je 9 m, opseg debla iznosi 4,90 m, prsni promjer 1,57 m. Starošću i dimenzijama, karakterističnim izgledom, impozantnim granama i izbojcima, lipa predstavlja prirodnu rijetkost. Proglašena je spomenikom prirode 1957. godine.