Otvorenje zelenog otoka – predstavljanje projekta ZEROWASTE PRO

U petak 28. ožujka u prostorijama općine Bedekovičina predstavljen je projekt ZEROWASTE PRO u sklopu kojega je otvoren zeleni otok.
Postavljeni zeleni otok jedinstveni je na području Krapinsko – zagorske županije jer omogućuje sortiranje 8 različitih vrsta otpada: papir (karton, tetrapak), plastika, staklo, metal, tekstil, baterije, žarulje, mali električni i elektronički otpad (EE otpad).
Kako bi pružili potrebni informaciju i olakšali korištenje zelenog otoka, iznad svakog kontejnera postavljanja su uputstva što se smije, a što se ne smije odložiti u kontejner.
Pokraj zelenog otoka, u parku je postavljena info tabla sa informacijama o samom projektu i sastavu kućanskog otpada sa podacima koliki postotak određenog otpada se može reciklirati. U sklopu info table nalazi se memori tabla koja kroz igru omogućuje učenje o pravilnom sortiranju otpada. Da bi građanima informacije o pravilnom sortiranju otpada bile što dostupnije, napravljen je i letak sa informacijama o 8 vrsta otpada koje se mogu naći na zelenom otoku, ali i brojni drugi savjeti o ostalim vrstama otpada. Također, napravljen je i dječji kutak za bojenje i igru na temu sortiranja otpada. Sve navedeno realizirano je uz pomoć Javne ustanove, koja je angažirana preko projekta kao vanjski stručnjak.
Puni naziv projekta je Promoting Zero Waste, a sufinancira se putem Europskog fonda za regionalni razvoj, preko Transnacionalnog programa Mediteran 2007 – 2013. Ukupno trajanje projekta je 18 mjeseci i traje do 31.12.2014. godine. Budžet općine Bedekovčina iznosi 50.000,00 eura, a sufinanciranje od strane Europske unije 85%, dok ukupan iznos projekta je 893.269,30 eura. U projektu sudjeluje ukupno 11 partnera iz 8 zemalja, a svrha projekta je kapitalizacija i promocija alata i praksi prethodno provedenih projekata vezanih uz temu održivog upravljanja otpadom. Cilj projekta je minimalizacija otpada, te su ciljna skupina građani, škole, mala i srednja poduzeća, te lokalna i regionalna vlast.
Javna ustanova će u sklopu projekta kroz 5 info dana održati radionice o pravilnom gospodarenju otpadom za školsku populaciju, građanstvo, jedinice lokalne samouprave, udruge i poduzeća. Cilj radionica je senzibilizirati javnost o problematici otpada, važnosti recikliranja i pravilnog gospodarenja otpadom te podizanje svijesti o važnosti zaštite okoliša.