Postavite kućice za ptice
U današnje vrijeme, kad su zbog intenzivnoga uređivanja parkova, voćnjaka, šuma i ostalih staništa prirodne duplje postale prava rijetkost, kućice za ptice mogu znatno doprinijeti zaštiti i povećanju broja ptica dupljašica kao što su velika sjenica, plavetna sjenica, crnoglava sjenica, jelova sjenica, čvorak, brgljez, djetlići, žune, golub dupljaš i neke vrste sova i ćukova.
Dupljašice su veoma važne za normalno funkcioniranje šumskih ekosustava. To su uglavnom vrste koje se pretežno hrane ličinkama i odraslim kukcima (djetlići, sjenice) ili glodavcima (sove) te imaju važnu ulogu u reguliranju brojnosti vrsta koje se smatraju štetnicima.
Kućica za gniježđenje ptica dupljašica zamjena je za prirodnu duplju. U prirodi duplje nastaju na nekoliko načina, najčešće truljenjem unutrašnjosti drveta na mjestu gdje je polomljena grana, ili duplju izrađuju primarne ptice dupljašice – djetlići i žune. Oni tijekom života naprave mnogo duplji za gniježđenje, noćenje i zaštitu od loših vremenskih uvjeta. Kada primarne dupljašice prestanu koristiti te duplje, počinju ih koristiti sekundarne ptice dupljašice (sjenice, brgljezi, čvorci poljski vrapci, vijoglavi, bjelovrate muharice, ćukovi itd.).
Kućica se može postaviti na stablo ili zid. Kućica ne bi trebala biti izložena direktnom suncu i biti na dohvat kućnim ljubimcima te ju je potrebno učvrstiti kako ju vjetar ne bi ljuljao. Kućice je najbolje postavljati u prvoj polovici ožujka.
Kod izrade bitno je znati dobre dimenzije. Visina osnovne daske za kućicu je 37 cm, širina je 15 cm, visina bočne stranice je 19 cm, dubina je 19.3 cm, dužina krova je 23 cm dok je rupa za ulaz 3 cm. Ovakva veličina kućice i rupe odgovora sjenicama, brgljezu, muharicama, mrkoj crvenrepki i palčiću. Kućice za ptice možete i kupiti te postaviti.
Više o izradi kućica za ptice možete naći na letku Kućica za ptice udruge BIOM:
https://www.biom.hr/wp-content/uploads/2019/10/Letak_Kucica_za-ptice.pdf
Ptice će vam biti zahvalne!