Predavanje „Močvarna staništa u Hrvatskoj“
Povodom obilježavanja 2. veljače Svjetskog dana močvarnih staništa, 8. veljače u OŠ Ljudevit Gaj Krapina održano je predavanje „Močvarna staništa u Hrvatskoj“. Na predavanju su sudjelovali učenici viših razreda iz OŠ Ljudevit Gaj, OP Đurmanec i OŠ Pregrada uključeni u GLOBE program.
Močvarna staništa predstavljaju jednu od najvećih vrijednosti biološke i krajobrazne raznolikosti. Ova vrlo produktivna staništa posebno su značajna zbog bogatstva i raznolikosti biljnih i životinjskih vrsta. Ona pružaju i mogućnost za razvoj turizma i rekreacije te imaju i kulturnu vrijednost.
Najznačajnije funkcije močvarnih staništa su kontrola poplava, obnavljanje podzemnih voda, učvršćenje obala i zaštita od vremenskih nepogoda u obalnom području, zadržavanje hranjivih tvari i sedimenta, ublažavanje klimatskih promjena, pročišćavanje vode.
Isušivanje močvara radi dobivanja poljoprivrednih površina, regulacija tokova rijeka, onečišćivanje komunalnim i industrijskim otpadnim vodama, prekomjerno iskorištavanje njihovih resursa samo su neke od ljudskih aktivnosti koje su uzrokovale nestajanje i degradaciju močvarnih staništa. Od1900. godine izgubljeno je 64 % močvarnih područja u svijetu.
Najvažniji međunarodni sporazum o zaštiti močvarnih staništa je Ramsarska konvencija o močvarnim staništima, potpisana u iranskom gradu Ramsaru 1971. godine. Konvencija ima 154 stranke, uključujući i Republiku Hrvatsku.
Na Ramsarskom popisu, nalazi se pet poddručja u Hrvatskoj: ribnjaci Crna Mlaka, donji tok Neretve, Lonjsko i Mokro polje, Kopački rit, donji tok Neretve.
Tema ovogodišnjeg dana vlažnih staništa je „Vlažna staništa ublažavaju prirodne katastrofe“.
Učestalost prirodnih katastrofa (poplava, suša i sl.) se u proteklih 35 godina udvostručila. Ovogodišnjim sloganom želi se naglasiti presudna uloga vlažnih staništa (močvara) za sprečavanje i ublažavanje posljedica prirodnih katastrofa na ljudske živote i materijalna dobra.