Predavanje o štetnosti ambrozije
U srijedu, 16. srpnja u Muzeju seljačkih buna u Gornjoj Stubici održano je predavanje o invazivnim biljnim vrstama na području Hrvatskog zagorja koje štetno utječu na čovjeka, s posebnim naglaskom na ambroziju. Predavanje je održala ravnateljica Javne ustanove Dijana Hršak, a odazvalo se dvadesetak predstavnika udruga s područja Gornje Stubice koje su se uključile u općinski projekt čišćenja ambrozije.
Na predavanju je istaknuto kako na području Hrvatske ima 69 invazivnih biljnih vrsta, a na području naše županije zabilježeno je preko 40 vrsta. Govorilo se o štetnom utjecaju na zdravlje čovjeka, štetnosti naspram uzgajanih kultura te o načinu njihova suzbijanja. Istaknuto je i kako je važno educirati javnost o ambroziji i provoditi redovito mjere sprečavanja njezina širenja.
Ambrozija je invazivna i alohtona biljna vrsta korova koja se širi velikom brzinom i uzrokuje velike štete na poljoprivrednim površinama, čime uzrokuje ekološke i ekonomske štete te negativno utječe na zdravlje ljudi. Cvate od sredine srpnja do sredine listopada. Ambrozija je samonikla jednogodišnja biljka porijeklom iz Sjeverne Amerike, a u Europu je uvezena sredinom 19. st. sa sjemenkama crvene djeteline i žitarica. U Hrvatskoj je prvi put zabilježena 1941. godine u okolici Pitomače, a danas je raširena čitavom Hrvatskom. Biljka naraste do 150 cm, a sjeme ambrozije je izrazito otporno pa može preživjeti i do 30 godina. Jedna zrela biljka ima oko 170 000 cvjetova i otpušta i do 8 milijuna zrnaca peludi. Širenju peludi koja putuje kilometrima daleko doprinose vlaga, vrućina i vjetar, a najviša koncentracija je od 10 do 15 sati. Učestale kiše i niže temperature usporavaju širenje peludi. Zbog intenzivnog širenja posljednjih desetak godina, koncentracije njezina peluda se udeseterostručila. Pelud ambrozije je najznačajniji inhalatorni alergen. Razmnožava se sjemenom koje se širi pomoću čovjeka i vjetra. Ukoliko se ne vodi računa o suzbijanju ambrozije, ovaj korov može nanijeti velike štete zahvaljujući velikom korjenovom sustavu i bujnoj vegetacijskoj masi. Ambrozija lako zasjenjuje i guši uzgajane kulture te time smanjuje prinos i kvalitetu zakorovljenih biljaka, a može uzrokovati i potpuni gubitak uroda. Ovaj korov nemoguće je istrijebiti, ali je moguće smanjiti njegovo širenje. Kako bi se povećalo razumijevanje problema ambrozije 23. lipnja ove godine proglašen je danom ambrozije, a ubuduće će se obilježavati prvu ljetnu subotu u godini. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva donijelo je Naredbu o poduzimanju mjera obveznog uklanjanja ambrozije kojom su propisane mjere obveznog uklanjanja ambrozije u cilju njenog suzbijanja i sprečavanja daljnjeg širenja na području Republike Hrvatske. Propisane mjere, mehaničke, agrotehničke i kemijske, potrebno je provoditi više puta godišnje, a propisane su i kazne za nepoštivanje naredbe. Potrebno je provoditi i mjere kojima će se spriječiti unošenje i širenje stranih invazivnih vrsta te na pravilan način gospodariti nepoželjnim populacijama. Važno je educirati javnost o ambroziji i provoditi redovito mjere sprečavanja njezina širenja.
Uključite se u akciju čišćenja područja na kojima raste ambrozija te na taj način doprinesite poboljšanju kvalitete života u našoj županiji.