Predstavljen projekt unošenja voćkarica u privatne šume

Ustanova u suradnji s Hrvatskim šumarskim institutom financirala je provedbu navedenog projekta s ciljem očuvanja bioraznolikosti u privatnim šumama Krapinsko-zagorske županije kroz unošenje zavičajnih vrsta drveća i voćkarica čime se pridonosi povećanju raznolikosti šumskih staništa te cjelokupnog živog svijeta koji je vezan uz ta staništa. Specifični cilj projekta je edukacija šumoposjednika o mogućnostima obnove šumskih sastojina sadnjom zavičajnih vrsta.
Rezultate projekta predstavio je mr. sc. Miljenko Županić iz Hrvatskog šumarskog instituta, Centra za urbane i privatne šume u Varaždinu.
Istaknuto je da privatne šume imaju drvnu zalihu od 200-300 m3/ha te u njima većinom prevladavaju hrast kitnjak, obična bukva, obični grab, cer te bagrem. Od voćkarica prevladava trešnja s udjelom do 2%, a ostale voćkarice razvrstane su u kategorije OTB (ostala tvrda bjelogorica) s udjelom od 4- 9% i OMB (ostala meka bjelogorica) s udjelom od 1-8%. Glavne prepreke održivom gospodarenju privatnih šuma su mali posjedi, fragmentiranost posjeda, slaba otvorenost šuma, neriješeni imovinsko pravni odnosi te slabi biološki potencijal.
Unošenjem voćkarica u privatne šume povećava se njihov biološki te rekreativno-estetski potencijal, a ujedno se povećava njihova vitalnost i otpornost na negativne biotičke i abiotičke čimbenike.
Na predstavljanju projekta prisustvovalo je nekoliko privatnih šumoposjednika te predstavnici udruga privatnih šumoposjednika, Državnog zavoda za zaštitu prirode, Poljoprivredne savjetodavne službe, Hrvatskih šuma, OŠ Gornje Jesenje i mnogi drugi. Poslije predstavljanja projekta otvorena je rasprava u kojoj je naglašena potreba za postojanjem matičnjaka i rasadnika šumskih voćkarica te je dr.sc. Tibor Littvay naglasio potrebu za rješavanje imovinsko pravnih odnosa u privatnim šumama jer se u Europskoj uniji neriješeni imovinsko pravni odnosi ne toleriraju.
Nakon prezentacije u neposrednoj blizini lovačkog doma u Cerju Jesenjskom posađeno je nekoliko sadnica divlje trešnje i oraha. Ovom prilikom pozivamo sve Udruge privatnih šumoposjednika da se uključe u navedeni projekt s ciljem povećanja općekorisnih funkcija u privatnim šumama Krapinsko-zagorske županije.