Predstavljeni rezultati istraživanja Zagorski bregi: prirodna riznica bioraznolikosti

U četvrtak, 13. veljače, u Gradskoj knjižnici Krapina, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije Zagorje zeleno u suradnji s Udrugom Hyla predstavila je rezultate bioloških istraživanja provedenih tijekom 2024. godine na područjima ekološke mreže Natura 2000 – Strahinjčice i Vršnog dijela Ivančice te na Kunagori i Vinagori. Predavanje su održali Boris Lauš i Luka Petrokov iz Udruge Hyla.
Tijekom istraživanja u 2024. godini uspješno su provedeni programi praćenja stanja za tri ciljne vrste, žutog mukača i jelenka na područjima Vršni dio Ivančice i Strahinjčica te kiseličinog vatrenog plavca na području Dolina Sutle kod Razvora. Za sve tri vrste koje su bile cilj ovog istraživanja predloženi su prilagođeni programi praćenja stanja očuvanosti usklađeni s nacionalnim programima. Usputno su zabilježene i jedna vrsta leptira, jedna vrsta vretenca te pet vrsta kornjaša, među kojima se posebno ističe grimizna plosnatica, čiji je ovo prvi potvrđeni nalaz na području Strahinjčice.
Na području Kunagore i Vinagore zabilježeni su vodozemci i to četiri vrste žaba, jedna vrsta vodenjaka i jedna daždevnjaka te gmazovi, od čega četiri vrste zmija i tri vrste guštera. Najznačajniji su nalazi žutog mukača. Zbog slabe raznolikosti vodenih staništa, zabilježeno je samo sedam vrsta vretenaca, među kojima se ističe gorski potočar. Većina istraživanja fokusirala se na kornjaše, te su zabilježene 122 vrste. Posebno vrijedi istaknuti veliku četveropjegu cvilidretu, hrastovu i alpinsku strizibubu, jelenka, mirišljavog samotara te čvorastog trčka. Izvan istraživanih skupina zabilježeni su signalni rak i kiseličin vatreni plavac.
Ovo malo područje obuhvaća raznolika staništa koja daju snažno uporište održavanju iznimno bogate bioraznolikosti. Budući da je ovo bila tek prva godina istraživanja ovih skupina, popis vrsta vjerojatno nije konačan, a očuvana staništa imaju potencijal za još veću raznolikost. Odlični rezultati istraživanja pružaju dobar temelj za zaštitu područja Kunagore i Vinagore.