Predstavljeni rezultati projekta „Fauna vretenca i invazivne flore“
U srijedu 5.veljače 2014. održano je predstavljanje projekta „Fauna vretenaca i invazivna flora Krapinsko-zagorske županije“ kojeg je Ustanova u suradnji sa Hrvatskim društvom za biološka istraživanja provodila tijekom 2013. godine. Predstavljanje rezultata održano je povodom obilježavanja 2. veljače- Međunarodnog dana zaštite močvara i močvarnih staništa u Edukacijsko-promidžbenom centru u Radoboju.
Ciljevi projekta su bili pridonijeti poznavanju vretenaca i invazivnih vrsta na području Krapinsko-zagorske županije te izraditi njihov popis, s posebnim naglaskom na zakonom zaštićene vrste vretenaca i na Natura 2000 vrste.
Istraživanje faune vretenaca i flore invazivnih vrsta provedeno je na 89 lokaliteta na području Krapinsko-zagorske županije, najveći dio njih bila su stajaća vodena tijela poput ribnjaka, jezera i lokvi.
Fauna vretenaca
Ovim istraživanjem na području Krapinsko-zagorske županije zabilježene su 34 vrste vretenaca, od čega su 24 vrste novozabilježene za ovo područje.
Vretenca su red kukaca koji su svojim načinom života vezani uz kopnene i vodene ekosustave. U razredu kukaca vretenca se nalaze na vrhu prehrambenog lanca stoga su važni bioindikatori tj. pokazatelji čistoće okoliša u kojem žive. U Hrvatskoj je dosad zabilježena 71 vrsta vretenaca. Na području KZŽ zabilježeno je gotovo polovica svih vrsta vretenaca zabilježenih u Hrvatskoj, što nam je svojevrsni pokazatelj nezagađenosti naše županije, ponajprije pesticidima.
Među zabilježenim vrstama vretenaca, jedna vrsta (Cordulegaster heros, planinski potočar) je Natura 2000 vrsta, dok se 10 vrsta nalazi u Crvenoj knjizi vretenaca Hrvatske. Inače na Natura 2000 područjima, ovim istraživanjem, zabilježeno je 6 vrsta vretenaca.
Najveću prijetnju vretencima predstavljaju: isušivanje vodenih ekosustava i njihovo pretvaranje u obradive površine, upotreba pesticida, nekontrolirano ispuštanja fekalnih voda iz naseljenih područja i industrijskih pogona u vodotoke, prirodno zarastanje zbog napuštanja tradicionalnog načina življenja te bacanje otpada u i blizu vodenih površina.
Flora invazivnih vrsta
Na području Krapinsko-zagorske županije do sada su zabilježene 34 invazivne biljne vrste. Ovim istraživanjem utvrđeno je 8 vrsta kopnenih biljaka: ambrozija, hudoljetnica, kanadska hudoljetnica, velika zlatnica, bagrem, japanski pridvornik, indijska jagoda i perzijska čestoslavica te jedna vrsta vodene biljke kanadska vodena kuga. Invazivne vrste pronađene su na 34 lokacije, a vodena kuga pronađena je samo na jednom lokalitetu – Konjščinskim bajerima. Hudoljetnica, kanadska hudoljetnica, velika zlatnica i bagrem pronađene su i na lokalitetima ekološke mreže Natura 2000.
Invazivne biljne vrste su strane vrste biljaka koje se nekontrolirano šire na nekom području te na taj način ugrožavaju autohtonu vegetaciju tog područja. Osim toga neke su i štetne za ljudsko zdravlje i pričinjavaju ekonomsku štetu.
Kako bi se spriječilo daljnje širenje tih vrsta potrebno je educirati ciljne skupine-ribiče, poljoprivrednike, vlasnike poljoprivrednih površina i dr., kako bi se pravilnim gospodarenjem spriječilo njihovo daljnje širenje. Na primjer, vodene kuga se u druge stajaćice najčešće prenosi neočišćenim ribičkim priborom; ambrozija najčešće raste na neobrađenim poljoprivrednim površinama te uz prometnice. Stoga je važno zajednički pristupiti rješavanju tog problema kako bi se čim uspješnije stalo na kraj širenju invazivnih vrsta, jer je uklanjanje pojedinih vrsta, ukoliko se prošire na velike površine, skup i mukotrpan posao.