Predstavljeni rezultati projekta „Struktura zajednice ptica u šumama Strahinjščice i Ivanščice“
Javna ustanova organizirala je 26. veljače predstavljanje rezultata projekta „Struktura zajednice ptica u šumama Strahinjščice i Ivanščice“ na kojem su sudjelovali učenici 6. i 7. razreda OŠ Side Košutić Radoboj. Učenici su upoznati sa zabilježenim pticama kroz predavanje prof. dr.sc. Zdravka Dolenca koje je provodio istraživanje tijekom 2014. i 2015. godine na Strahinjščici i Ivanščici.
U Hrvatskoj je do sada zabilježeno 390 vrsta ptica. Za strukturu ptičjeg svijeta nekog područja od posebne su važnosti promjene zemljišnog pokrova kao i način njegova korištenja što je prvenstveno odraz interakcije društva i okoliša.
Za kvalitativnu analizu korišteni su podaci prikupljeni na 64 lokacije na različitim staništima: suhi travnjaci, kontinentalne šikare, šume hrasta kitnjaka i običnog graba, brdske bukove šume, bukovo – jelove šume, neobrasle i slabo obrasle stijene, mozaične kultivirane površine, voćnjaci i vinogradi, tekućice i seoska naselja. Tijekom ovog istraživanja zabilježene su 104 vrste ptica.
Od sveukupnog broja, na Strahinjščici je zabilježeno 95 vrsta ptica od čega 76 vrsta pripada gnjezdaricama, 6 vrsta preletnicama, 7 zimovalicama i 6 skitalicama. Na Ivanščici od ukupno zabilježenih 101 vrste ptica 82 vrste su gnjezdarice, preletnica je zabilježeno 5, zimovalica 7 te skitalica također 7 vrsta.
Do sada nije bilo sustavnih ornitoloških istraživanja ptica gore Strahinjščice te su ovo prvi poznati podaci za faunu ptica te gore. Na Ivanščici je provedeno istraživanje prije više od 25 godina i tada su zabilježene 4 vrste koje nisu ovim istraživanjem (lještarka, ševa krunica, sivi svračak, kugara). Sveukupno na obje istraživane gore do danas je zabilježeno 108 vrsta. Na Ivanščici kao i na Strahinjščici najveći je broj vrsta zabilježen na staništu mozaičnih kultiviranih površina i to 53 vrsta.
Dominantne vrste (zastupljene s više od 5% u zajednici) šumskih staništa Strahinjščice i Ivanščice su: zeba, crnokapa grmuša, crvendać, velika sjenica, zviždak, kos i drozd cikelj.
Vrste zabilježene na Strahinjščici, ali ne i na Ivanščici su: strnadica cikavica (gnjezdarica), crvenonoga vjetruša (preletnica) i sjeverna juričica (zimovalica). Ptičje vrste zabilježena na Ivanščici, ali ne i na Strahinjščici su: jastrebača, planinski djetlić, sivkasta bjeloguza, planinska sjenica (gnjezdarice), mali sokol (zimovalica) i patuljasti orao, čavka, gačac, krstokljun (skitalice).
U svrhu istraživanja kvalitativnog sastava ptica gora Strahinjščice i Ivanščice postavljane su kućice (umjetne duplje) za gniježđenje ptica. U 45 postavljenih kućica na Strahinjščici i Ivanščici gnijezdilo se 8 vrsta ptica: s po jednim parom to su bili vijoglav, bjelovrata muharica, brgljez, crnoglava sjenica, poljski vrabac i čvorak, 6 parova plavetne sjenice te 19 parova velike sjenice.
Od sveukupnog broja zabilježenih vrsta, 18 vrsta nalazi se na popisu EU Direktive o pticama (Dodatak I – Natura 2000 vrste): škanjac osaš, patuljasti orao, crvenonoga vjetruša, mali sokol, sivi sokol, lještarka, jastrebača, leganj, crvenoglavi djetlić, planinski djetlić, crna žuna, siva žuna, ševa krunica, bjelovrata muharica, mala muharica, pjegava grmuša, rusi svračak i sivi svračak.
Prema kategorijama ugroženosti na nacionalnoj razini u kategoriji kritično ugrožena vrsta zabilježen je patuljasti orao, a u kategoriji osjetljive vrste zabilježeni su sivi sokol, golub dupljaš i mali sokol.
Preporuka mjera i aktivnosti u staništima sa svrhom zaštite i očuvanja ptičjeg svijeta istraživanih gora su očuvanje i održavanje tradicionalnih voćnjaka, tradicionalna ekstenzivna poljoprivreda, u gospodarenju šumama posebnu pozornost usmjeriti na očuvanje što više starijih sastojina s dosta stojećih suhih i trulih stabala (najmanje 15 suhih i trulih stojećih stabala po jednom hektaru) budući da su o njima izravno ovisne ptice dupljašice. Veliku važnosti treba usmjeriti na provođenje dodatnih sustavna istraživanja i monitoring ugroženih i Natura 2000 vrsta.