Proljetni radovi u Radobojskom trnacu
Radobojski trnac primjer je travnjačkog voćnjaka čiji razvoj seže u razdoblje kada je voće bila dragocjena hrana za preživljavanje na selu. U razdoblju razvoja intenzivne poljoprivrede travnjački voćnjaci izgubili su značaj u tom smislu. Danas kad se njihov broj znatno smanjio i raznovrsnost u prirodi je narušena, gleda se na drugi način. Budućnost travnjačkih voćnjaka je u rukama čovjeka, zato je potrebno probuditi svijest ljudi i očuvati prirodnu raznolikost koju smo naslijedili.
Javna ustanova Zagorje zeleno u suradnji sa Općinom Radoboj provela prve proljetne radove u Radobojskom trnacu koji su se sastojali od orezivanja voćaka, uređivanja gredice sa perunikama te postavljanja drvenoga kompostera sa biootpad.
Biootpad je kuhinjski otpad (ostaci od pripreme hrane) i vrtni ili zeleni otpad. Čini gotovo trećinu kućnog otpada i vrijedna je sirovina za proizvodnju kvalitetnog komposta. Najbolje je da se biootpad biološki prerađuje na mjestu njegovog nastanka. Kompostiranje je prirodni proces mikrobiološke razgradnje biootpada. Kompostiranjem rješavamo problem organskih otpadaka iz kuhinje i vrta, a u isto vrijeme dobivamo kvalitetno organsko gnojivo kojim ćemo obogatiti zemlju na vrtu. Tako obogaćena zemlja moćno će ojačati biljke koje će zbog toga biti otpornije na štetnike i bolesti.
Očuvanjem i održavanjem travnjačkih voćnjaka pomažemo očuvati biološku raznolikost i autohtone biljne i životinjske vrste. Ujedno se mnoge stare i zaboravljene sorte voća spašavaju od nestajanja što u slučaju Radobojskog trnaca znači tradicija stara više od 100 godina.