Proljetni radovi u Radobojskom trnacu
Radobojski trnac primjer je travnjačkog voćnjaka čiji razvoj seže u razdoblje kada je voće bila dragocjena hrana za preživljavanje na selu. U razdoblju razvoja intenzivne poljoprivrede travnjački voćnjaci izgubili su značaj u tom smislu. Danas kad se njihov broj znatno smanjio i raznovrsnost u prirodi je narušena, na travnjačke voćnjake gleda se na drugi način. Budućnost travnjačkih voćnjaka je u rukama čovjeka, zato je potrebno probuditi svijest ljudi i očuvati prirodnu raznolikost koju smo naslijedili.
Očuvanjem i održavanjem travnjačkih voćnjaka pomažemo očuvati biološku raznolikost i autohtone biljne i životinjske vrste. Ujedno se mnoge stare i zaboravljene sorte voća spašavaju od nestajanja što u slučaju Radobojskog trnaca znači tradicija stara više od 100 godina.
Početak vegetacije vrijeme je za prve radove u Radobojskom trnacu pa je tako Javna ustanova u suradnji sa Općinom Radoboj i dipl.ing. Georgom Galom iz Savjetodavne službe provela prve proljetne radove koji su se sastojali u orezivanju i korekciji kako starih tako i mladih tek posađenih voćaka. Prilikom odstranjivanja suhih grana ne smije se zaboraviti na ptice, šišmiše i kukce koji žive u dupljama i pukotinama suhih grana. Također, voćke je potrebno svake godine prihraniti sa organskim gnojivima, a debla zaštitno premazati sa otopinom vapna i moćivog sumpora kako bi spriječili pucanje kore i razvoj gljivičnih oboljenja.
Dugovječnost travnjačkog voćnjaka postiže se redovitom njegom te podsađivanjem sa mladim voćkama. Tako se u Radobojskom trnacu svake godine nađe neka nova voćka poput oskoruše, mušmule, oraha, ali i divlja kruška, jabuka i trešnja.