Ptiček 2016.
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije organizirala je dvodnevne radionice u sklopu projekta „PTIČEK – program senzibiliziranja i potvrđivanja mladih čuvara prirode u Krapinsko – zagorskoj županiji“ kojeg Ustanova i ove godine kontinuirano provodi po deveti put.
U sklopu projekta održane su radionice 21. i 22. rujna 2016. godine na Bedekovčanskim jezerima u Bedekovčini te na području značajnog krajobraza Zelenjak – Risvička i Cesarska gora.
Ove godine na radionicama je sudjelovalo 24 učenika iz OŠ Đurmanec, OŠ Belec , OŠ Sveti Križ Začretje, OŠ Matije Gupca Gornja Stubica, OŠ Lijepa naša Tuhelj i OŠ Marija Bistrica.
Cilj radionica je razviti kod učenika senzibilitet u promatranju prirode oko sebe u svrhu njene zaštite, a pri tome im je pomogao stručni tim trenera sa Šumarskog fakulteta u Zagrebu, Prirodoslovno matematičkog fakulteta iz Zagreba, Hrvatskih šuma i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode KZŽ. Učenici su na terenskim radionicama učili o mjerama zaštite prirode i zaštićenim prirodnim vrijednostima, zaštiti ptica i vodozemaca, vodenom i šumskom ekosustavu te o bogatstvu biljnih i životinjskih vrsta koje obitavaju na navedenom području. Jedan dio radionica odnosio se na Natura 2000 područje rijeke Sutle te obilazak geološke poučne staze na Risvičkoj gori gdje su učenici učili o geološkoj prošlosti Zemlje, vrstama stijena, minerala i fosila.
Također učenici su izrađivali hotele za kukce koje će postaviti kod svoje škole dok je poseban doživljaj prirode postignut šetnjom bosih nogu.
Do sada je na radionicama „Ptiček“ sudjelovalo 214 učenika šestih i sedmih razreda iz svih osnovnih škola na području Krapinsko-zagorske županije. Ovo je jedinstveni projekt u Hrvatskoj koji omogućuje učenicima osnovnih škola na području Krapinsko-zagorske županije da znatno efikasnije grade odgovoran odnos prema prirodi i razvijaju ekološku svijest.
Po završetku radionica župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar i voditelj projekta prof.dr.sc Ivan Martinić su na svečanoj dodjeli, svim učenicima, polaznicima radionica, uručili potvrde i prigodne nagrade čime su postali nova, sada već deveta generacija malih čuvara prirode u Krapinsko-zagorskoj županiji. Voditeljima učenika iz navedenih škola urečene su nagrade – Crvene knjige i povećala.
Projekt se provodio i uz financijsku pomoć tvrtke Autocesta Zagreb-Macelj kojima zahvaljujemo na suradnji u provođenju ovog projekta.