Radobojski tumuli
Uz fosilne nalaze flore i faune starosti 12 do 14 milijuna godina, područje Općine Radoboj poznato je i po brojnim prapovijesnim arheološkim nalazištima i nalazima. Jedno od njih je i nekropola/groblje pod tumulima. Nekropola se nalazi u šumi Podstenje u podnožju Strahinjčice, na sjevernim padinama Plata. Tumule su 1850. god. pronašli lokalni stanovnici prilikom izgradnje šumskog puta te su do 1860. god. istraživani u više navrata. Posljednje, revizijsko istraživanje vršeno je 2014. god. Na navedenoj lokaciji površine od 1ha vidljivo je 11 prapovijesnih tumula, promjera 8-14 m. U njima su, u većini slučajeva, pokapani pojedinci, odnosno njihove kosti i pepeo. Iako su u tumulima pronađeni ostaci keramičkih posuda, nakita i alatki, nije riječ o bogatim ukopima. Tumuli su datirani u kasnu fazu starijeg željeznog doba, period između 550. g. pr. Kr. i 450. g. pr. Kr. i jedinstveni su primjer kasnohalštatske nekropole u sjeverozapadnoj Hrvatskoj te kao takvi predstavljaju neprocjenjivu kulturnu vrijednost.
Arheološko nalazište prapovijesne nekropole pod tumulima Podstenje zaštićeno je kulturno dobro te je upisano u Registar kulturnih dobara pri Ministarstvu kulture pod oznakom Z-7067.
Područje na kojem se nalaze prapovijesni tumuli danas prekriva šuma, koja služi za sječu drva za ogrijev i ispresijecano je šumskim putovima koji vode od zaseoka Malogorski na jugozapadu prema središnjem masivu Strahinjčice te putovima koji vode prema Gorjanima Sutinskim na jugoistoku. Izuzetno je važno da se prilikom navedenih radnji pazi kako ne bi došlo do oštećenja ili devastacije samih tumula, s obzirom da su postojani već stoljećima naša je dužnost da ih takvima ostavimo i budućim naraštajima.
Izvor: D. Špoljar, Naseljenost Radoboja i okolnih područja u prapovijesti, KAJ-časopis za književnost, umjetnost i kulturu, Vol. 48, No. 1-2, 2015., 89-122.