Speleološki objekti Hrvatskoga zagorja
Prema katastru speleoloških objekata u Republici Hrvatskoj, do nedavno su za najdulje speleološke objekte u Hrvatskom zagorju slovile Židovske jame na Medvednici (Donja Stubica) sa 95 m podzemnih kanala, u nadležnosti JU Zagorje zeleno, te špilja Dopolanščica na Ravnoj gori (Klenovnik) sa 80 m podzemnih kanala koje su istražili Speleološki odsjek HPD „Željezničar“ i Hrvatsko biospeleološko društvo iz Zagreba.
Židovske jame (HR2001190) dio su ekološke mreže Natura 2000 i pripadaju kategoriji Špilje i jame zatvorene za javnost te su važno stanište podzemne faune. U njima je pronađen jedan od dvaju nalaza vrste pauka Troglohyphantes subalpinus u Hrvatskoj. Drugi nalaz u jednome je speleološkome objektu na Medvednici te oni predstavljaju najjužnije i najistočnije stanište ove vrste u Europi. Ta rijetka vrsta opisana je u sjevernome Tirolu u Austriji, a pronađena je i u Njemačkoj i Sloveniji.
U siječnju i veljači ove godine Speleološka udruga „Kraševski zviri“ Ivanec došla je do otkrića da se u naselju Mali Komor u općini Mače nalazi trenutačno najdulji speleološki objekt u Hrvatskom zagorju. Špilju su nazvali Sutinščica zbog istoimenog obližnjeg potoka koji je oblikovao cijelu dolinu Sutinskih Toplica. Zbroj svih podzemnih kanala u špilji trenutačno iznosi 236 metara te ima potencijala za daljnje napredovanje. Kanali su prosječne širine oko 1 m i visine oko 1,5 m i imaju presjek u obliku „ključanice“. U nekim dijelovima špilja je bogata sigama (stalaktitima) koje su nažalost uništene.
Inače, 2021. godina Međunarodna je godina speleoloških objekata i krša (International Year of Caves and Karst, IYCK) čiji je cilj osvjestiti javnost o geo i bioraznolikosti krškog podzemlja.
Foto: Mario Musulin