Kategorija zaštite:
spomenik prirode – paleontološki
Površina: 2,44 ha
Godina zaštite: 1948.
Lokacija: Grad Krapina
Spomenik prirode Hušnjakovo važan je paleontološki objekt. Iskapanja su trajala šest godina pod nadzorom profesora Dragutina Gorjanovića-Krambergera, poznatoga hrvatskog geologa, paleontologa i paleoantropologa. Polušpilja u Krapini ubrzo je uvrštena u znanstvene lokalitete svijeta kao bogato fosilno nalazište na kojemu je prikupljena najbrojnija i najbogatija zbirka neandertalskoga čovjeka. U naslagama špilje, visine oko osam metara, nađeno je oko devet stotina ljudskih fosilnih kostiju koje pripadaju ostatcima više desetaka osoba različitoga spola i dobi od 2 do 40 godina.
Europska unija
Zajedno do fondova EU
NOVOSTI
25. siječanj. 2023.
Zimsko prebrojavanje ptica 2023.
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko- zagorske županije Zagorje zeleno sudjelovala je 20. siječnja 2023. godine u prebrojavanju vodenih ptica uz rijeku Sutlu u sklopu međunarodnog monitoringa IWC- International Waterbird Census.
12. siječanj. 2023.
Dojavite nalaz mrtve, ozlijeđene ili bolesne divlje i strogo zaštićene vrste
Sukladno Zakonu o zaštiti prirode (NN 80/13, 15/18, 14/19, 127/19) i Pravilniku o strogo zaštićenim vrstama (NN 144/13, 73/16), svaka osoba dužna je prijaviti Zavodu za zaštitu okoliša i prirode, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja slučajno uhvaćene i/ili usmrćene, odnosno ozlijeđene ili bolesne jedinke divlje i strogo zaštićene životinje putem obrasca za dojavu ili telefonski u roku 24 sata, na način kako je to predviđeno u okviru Sustava za dojavu i praćenje uhvaćenih, usmrćenih, ozlijeđenih i bolesnih strogo zaštićenih životinja i evidenciju koji vodi Zavod.
9. siječanj. 2023.
Prva edukacija u 2023. godini
15 djece i dva voditelja iz 28. Samostalne družine izviđača "DUBRAVA" iz Zagreba posjetili su 5. siječnja 2023. godine Centar za prirodu Zagorje i Zelenu učionicu u Radobojskom trnacu.
5. siječanj. 2023.
Ugradnja sustava za stabilizaciju Gupčeve lipe
U prosincu prošle godine, Gupčeva je lipa nakon 60 godina, dobila nove obruče, modernije od prijašnjih, ali što je važnije i sigurnije za njezino deblo u smislu stvaranja štete. Naime, stari su obruči tokom godina urasli u njezino deblo, stoga ih na nekim manjim dijelovima nije bilo moguće odstraniti. Novi sustav stabilizacije sastoji se od sajli i drvenih podmetača kako bi se spriječilo ponovno urastanje metala u koru. Sustav je podesiv što znači da će se sajla moći podešavati kako će stablo rasti i širiti se.