Što je šumska pedagogija?
Šumska pedagogija je specifičan koncept učenja „iz šume u šumi“ koji spaja učenje za ekološki odgoj, kretanje i obrazovanje, socijalno učenje i opće obrazovanje. Šumska pedagogija se temelji na osjetilnom sagledavanju prirode, doživljajnom upoznavanju života šume i iskustvenom učenju u šumi koje razvija sve aspekte ljudske osobnosti.
Šumska pedagogija želi putem izravno stečenih iskustava o ekološkim procesima, načelima i odnosima u šumskim ekosustavima probuditi kod svih dobnih skupina razumijevanje interakcije ljudi i prirode.
Ona djeci nudi potpunu slobodu u njihovim istraživanjima. Potiče samostalnost, samopouzdanje, odgovornost, solidarnost, suradljivost, kreativnost, inovativnost, aktivnost, odgovornost, radoznalost i slične osobine. Djeca u prirodi unapređuju svoje motoričke, emocionalne, spoznajne, stvaralačke sposobnosti.
Cilj programa je iskustvenim pristupom probuditi zanimanje prema šumi, naučiti voljeti šumu, biljke i životinje, povećati svijest o važnosti šume i njezinoj ulozi za ljude, razviti pozitivne emocije i ljubav prema šumi, probuditi malog istraživača u sudionicima te potaknuti ih da poštuju pravila ponašanja u šumi.
Djelatnici Javne ustanove u sklopu projekta „Uvođenje šumske pedagogije u program ekološke edukacije Javne ustanove Zagorje zeleno“ kojeg je proveo Centar za šumsku pedagogiju Silva.Rei Zagreb ove godine osposobljeni su za provedbu šumske pedagogije.