Sudjelovanje na znanstveno-stručnom skupu NP Krka
U povodu obilježavanja trideset godina od proglašenja nacionalnog parka, Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ organizirala je znanstveno-stručni skup “Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj: aktivna zaštita i održivo upravljanje u Nacionalnom parku 'Krka'”, koji je organiziran od 28. rujna do 3. listopada 2015. u Šibeniku, u Solaris Beach Resortu.
Znanstveno-stručni skup održan je nakon što je Hrvatska postala punopravna članica Europske unije, što je donijelo brojne promjene u upravljanju bogatom prirodnom i kulturnom baštinom i njezinoj zaštiti. Stoga je Skup bio pokušaj da se omogući cjelovit pogled na stanje istraženosti prirodne i kulturne baštine, da se potakne na postavljanje odvažnijih pitanja i preispitivanje sadašnjeg stanja zaštite i pozove na zajedničko aktivno sudjelovanje u zaštiti i planiranju razvoja zaštićenih područja Hrvatske u svjetlu održivog gospodarskog razvoja. Na Skupu je bilo prijavljeno više od 100 izlaganja u kojima su zastupljena brojna područja prirodnih i humanističkih znanosti.
Na skupu je sudjelovala Petra Šemnički, stručna suradnica-biolog koja je prezentirala rad na temu Pregled istraženosti biološke raznolikosti na području Krapinsko-zagorske županije. Od 2005. do 2015. godine Ustanova je financirala i provela 27 istraživačka projekta koja su uključivala istraživanje geoloških znamenitosti, flore i faune. Faunističkim istraživanjima zabilježena je prisutnost 37 vrsta lišajeva, 68 svojti danjih leptira, preko 1000 vrsta noćnih leptira, 148 vrsta kornjaša, 34 vrsta vretenaca, 15 vrsta puževa, 5 vrsta školjkaša, 33 vrste riba, 8 vrsta vodozemaca, 9 vrsta gmazova, 123 vrsta ptica, 18 vrsta sisavaca te 15 vrsta šišmiša. Istraživanjem flore zabilježeno je preko 1200 biljnih vrsta.
Zahvaljujući provedenim projektima inventarizacije i monitoringa biološke raznolikosti područja Krapinsko-zagorske županije ostvareni su koraci za kvalitetniju i učinkovitiju zaštitu i očuvanje vrsta i staništa te provođenje mjera zaštite. Na temelju baze podataka planira se financiranje i provođenje daljnjih projekata monitoringa i istraživanja u zaštićenim područjima s naglaskom na područja ekološke mreže Natura 2000.