Upoznajte noćne leptire – antracitni moljac
Antracitni moljac (Euplocamus anthracinalis) ima raspon krila od 25 do 33 mm. Rasprostranjen je od Belgije, Njemačke, srednje i južne Europe, preko jugoistočne Europe i Ukrajine, sve do Kavkaza i dijela Turske. Na području Hrvatske, pa tako i Krapinsko-zagorske županije, česta je vrsta.
Nastanjuje topla, vlažna ili srednje vlažna staništa poput svijetlih kontinentalnih listopadnih šuma (najčešće hrastovih), u kojima gusjenice žive u trulim stablima. Gusjenice se hrane trulom biljnom masom ili drvenastim gljivama na trulim stablima. Za pravilnu prehranu gusjenice trulo drvo treba biti obraslo hifama gljiva, koje su izvor za život nužnih bjelančevina.
Prezimljuje u stadiju gusjenice, a zakukuljuje se na kraju proljeća. Vrsta ima jednu generaciju godišnje. Odrasle jedinke lete u svibnju, lipnju i srpnju.
Ženke su malo veće od mužjaka, no veličina leptira oba spola varira ovisno o količini hrane koju je za života pojela gusjenica. Leptiri se ne hrane i žive od zaliha energije koje nakupi gusjenica. Lete po sunčanome vremenu i aktivni su samo danju. Ovo je jedna od najšarenijih i najprepoznatljivijih vrsta pravih moljaca. Krila leptira su crna, prekrivena bijelim točkama, od kojih je osam većih i nekoliko manjih. Mužjaci imaju perasta ticala, a ženke nitasta. Na crnoj glavi imaju žute ljuske na tjemenu između ticala. To je jedna od najvećih vrsta pravih moljaca u Europi, pa tako i u Hrvatskoj.
Tekst iz knjige Noćni leptiri Krapinsko-zagorske županije
Foto: Stanislav Gomboc