Upoznajte noćne leptire – kurikin zapredar
Kurikin zapredar (Yponomeuta cagnagella) ima raspon krila od 18 do 24 mm. Rasprostranjen je na području Europe. Na području Hrvatske, pa tako i Krapinsko-zagorske županije, česta je vrsta. Nastanjuje svijetle šume, rubove šuma, travnjaka, rubove cesta, ruderalne površine poput parkova, odnosno nekultivirana staništa na kojima je čovjekov utjecaj povremen.
Gusjenice su monofagne i hrane se običnom kurikom (Euonymus europaeus). Odrasli se leptiri ne hrane i žive od zaliha energije. Odrasle jedinke lete u srpnju i kolovozu.
Prezimljuje u stadiju jaja iz kojih se u svibnju izležu gusjenice koje prvo stvaraju mine na mladim listovima kurike, a zatim prave paučinaste zapretke ili šatore. U njima se i zakukuljuju. Odrasli leptiri iz njih ne izlijeću istodobno, nego pojedinačno. Vrsta ima jednu generaciju godišnje.
Gusjenice se katkad pojavljuju u velikome broju i potpuno obrste grmove kurike, ostavljajući samo svilu i gole grane. Vrsta ima mali disperzijski potencijal jer leptiri lete na male udaljenosti, obično u radijusu od 100 metara. Iako je vrsta katkad brojna, zbog maloga disperzijskog potencijala i monofagije ne prouzročuje znatniju gospodarsku štetu.
Nakon izlaska iz kukuljice leptiri trebaju još nekoliko dana kako bi spolno sazreli. U to se vrijeme ne hrane, miruju na mjestima na kojima se izlegnu i žive od zaliha energije koju je skupila gusjenica.
Tekst iz knjige Noćni leptiri Krapinsko-zagorske županije
Foto: Stanislav Gomboc