Upoznajte noćne leptire – proljetni bukvin moljac
Proljetni bukvin moljac (Diurnea fagella) ima raspon krila od 14 do 32 mm. Rasprostranjen je u većemu dijelu Europe, Rusije, Male Azije i Kavkaza. Na području Hrvatske, pa tako i Krapinsko-zagorske županije, česta je vrsta. Nastanjuje listopadne i miješane šume, grmovita područja i parkove.
Gusjenice se hrane i žive unutar svijenoga i zapredenoga lišća različitoga listopadnog drveća i grmlja poput jabuke, gloga, crnoga trna, šipka, kupine i maline, jarebike, breze, graba, lijeske, bukve, hrasta, topole, vrbe, lipe, javora i borovnice. Prvo se hrane lisnim tkivom, a poslije rubom lista te tako ogoljuju list na kojemu na kraju ostaje samo mreža žilica.
Gusjenica sve do jeseni živi među svilom spojenim listovima. Raste razmjerno sporo. Gusjenica prezimljuje u svilenome zapretku te se zakukuljuje u veljači ili ožujku. Vrsta ima jednu generaciju godišnje. Odrasli leptiri lete od ožujka do svibnja.
Krila ženke djelomično su zakržljala, trokutasta i šiljastih vrhova. Odrasli leptiri aktivni su noću. Mužjaci aktivno lete i traže ženke koje se noću popnu na drveće i grmlje gdje čekaju mužjake. Rasvjeta privlači mužjake, koji katkad ulijeću u stanove i kuće.
Tekst iz knjige Noćni leptiri Krapinsko-zagorske županije
Foto: Stanislav Gomboc