Upoznajte noćne leptire – vrećar šumskoga ruba
Vrećar šumskoga ruba (Canephora hirsuta) ima raspon krila od 25 do 35 mm. Rasprostranjen je na području cijele Europe. Na području Hrvatske, pa tako i Krapinsko-zagorske županije, česta je vrsta. Nastanjuje kontinentalna toplija do srednje vlažna područja rubova šuma, grmlje ili travnjake s grmljem.
Gusjenice se hrane listovima različitoga zeljastog bilja, grmlja, čak i drveća, najčešće uz rubove šuma ili na travnjacima. Odrasli se leptiri ne hrane. Nakon parenja ljeti se izležu gusjenice koje prezimljuju. Zakukuljuju se u svibnju ili lipnju. Vrsta ima jednu generaciju godišnje. Odrasle jedinke lete u lipnju, srpnju i kolovozu.
Vrećari ove vrste najveći su u Europi. Kućicu grade od slame i okruglih dijelova lišća. Gusjenica cijeli svoj život provodi u vrećici, u kojoj se i zakukuljuje. Kukuljice obično nalazimo na osunčanim stranama listova grmlja i stabala ili na višim biljkama na travnjacima.
Mužjaci imaju tamnosiva do crna krila i perasta ticala koja im pomažu da pronađu ženke. Ženke su beskrilne i bez nogu, bijele boje tijela. Budući da se ženke ne mogu kretati, na nova se staništa mogu širiti samo na udaljenosti koje u životu prehoda gusjenica. Te su udaljenosti uglavnom vrlo male, te je zbog toga ova vrsta, kao i ostale vrste ove porodice, jako osjetljiva na promjene u staništu. Ako jednom nestanu iz staništa, vrlo teško ga ponovno naseljavaju s obzirom na to da ženke ne lete.
Tekst iz knjige Noćni leptiri Krapinsko-zagorske županije
Foto: Stanislav Gomboc